Zdeněk Venera se svými svěřenci na Karlovy Vary umí. Ze dvanácti možných bodů si jeho hráči připsali na své konto jedenáct. Ty poslední tři ve 44. kole po vítězství v KV Areně poměrem 5:0. Největším problémem pro Energii bylo překonání obrany. „Velice dobře si Zlín počínal ve středním pásmu,“ poznamenal útočník čtvrté pětky David Zucker.

Kde hledat ty největší příčiny neúspěchu?
Zlín nás předčil v produktivitě. Velice dobře si počínal ve středním pásmu a téměř nás nepustil ke střele. Ve druhé třetině těžili z rychlých protiútoků a z našich chyb. V tom byly ty největší příčiny.

Hosté byli sedmkrát vyloučeni. Jednou jste dlouho hráli pět na tři. Přesto jste se neprosadili…
Vůbec nic námnešlo. Podle toho také vypadala ta přesilovka pět na tři. V početní výhodě jsme hráli často, ale prostě to tam nepadlo. V minulých zápasech se nám naopak dařilo a přesilovky nám hodně pomohly. Tentokrát nás naopak srazily dolů.

Jednou jste dokonce v početní výhodě inkasovali. Čutta musel faulovat a trestné střílení Leška proměnil. To byl zřejmě zlom v utkání. Co myslíte?
Já bych to ani jako zlomový moment neviděl. Chybu může udělat každý. Mohl ji udělat i Zlín. Bohužel jsme to tentokrát byli my. Padl z toho gól, ale podle mého byla kritická třetí branka. Přišla hodně brzo po té druhé a s tím už se pak těžko něco dělá.

O první přestávce zamíchali trenéři sestavou. Přesto to impuls nepřineslo…
Řekli jsme si, že na ně vlétneme a budeme se tlačit, ale všechno to bylo po rozích. Nedostali jsme se před jejich branku. Jak už jsem řekl, Zlín velice dobře bránil a my jsme se tam nemohli dostat. Následně ve druhé třetině přidali ze dvou brejků další dva góly, a bylo rozhodnuto.

Co se dělo o druhé přestávce v šatně?
Řekli jsme si, že to musíme sehrát se ctí. Hlavně kvůli fanouškům. Přišli a zaplatili vstup, amy jsme prohrávali 5:0. Cílem bylo něco s výsledkem udělat a hlavně nedostat nějaký debakl. Škoda, že jsme nedali ani jeden gól.

Na vyloučení to bylo 1:7. Zažil jste už někdy takový zápas?
To si moc nepamatuji. Většinou je stav vyrovnaný. Naší snahou bylo se tlačit a Zlín musel bránit. I z toho trochu pramenily ty fauly. Na druhou stranu, my ty přesilovky musíme proměňovat a využívat.

Zlín je vyhlášený pevnou defenzivou. Vypadalo to, že jste nenašli žádný recept, jak ji překonat. Co vám radili trenéři?
Říkali nám, že máme puky nastřelovat na branku a chodit za nimi. Bohužel se nám to nedařilo. Nemohli jsme se dostat za červenou čáru a ve dvou zavírat mantinely, tak aby to nemohli vyhazovat ven. Ve druhé třetině jsme z toho dostali čtvrtý gól. Propadli jsme v útočném pásmu a oni jeli dva na jednoho. Krásnou střelou dali na 4:0. Co k tomu víc říct?

Dvakrát jste inkasovali dvě branky rychle za sebou…
Hráli jsme už i trochu bezhlavě. Moc jsme chtěli dát gól. Přestali jsme myslet na zadní vrátka. Tu pátou branku bych viděl tak, že jsme měli na holi jasný puk a špatně jsme rozehráli. Následovalo přečíslení. Zlínu všechno vycházelo. Obránci se srazili a Roman Vlach si už jenom nabruslil a dával do prázdné branky.

Vyhráli jste na ledě Mladé Boleslavi, ale ty body jste doma nepotvrdili. Navíc teď jedete dvakrát ven a musíte bezpodmínečně bodovat. Co musíte zlepšit do utkání s Libercem a Třincem?
Už v několika posledních zápasech je to vidět, že se musíme zlepšit v produktivitě. Do obrany jsme, až na zápas se Zlínem, hráli celkem dobře. Musíme se více prosazovat a dávat první góly.