Ta bude náš region reprezentovat na 7. mezinárodní abylympiádě v japonském městě Shizuoka v aranžování květin – v západním stylu i ikebaně. „Mirka Vnoučková bude v Japonsku soutěžit ve 23 dovednostech a čtyřech uměleckých kategoriích,“ říká mluvčí krajského úřadu Andrea Bocková.

Mirka Vnoučková má roztroušenou sklerózu, proto se nevěnuje své původní profesi (vyučila se elektrikářkou v Ostrově), ale aranžování květin. „Mirka Vnoučková patří ve své profesi k nejlepším. Dokázala to už při své účasti na národní olympiádě v Pardubicích v roce 1994, kde obsadila ve své disciplíně druhé místo,“ říká mluvčí Bocková. Za rok nato už měla nadaná aranžéra národní zlato, světovou zlatou medaili získala na 5. světové abylympiádě v roce 2000 v Praze.

„Paralympiáda jako čistě sportovní soutěž je daleko více známa než abylympiáda, která je stranou pozornosti médií i sponzorů. Je to škoda, protože výkony, které předvádějí abylympionici jsou stejně špičkové, jako výkony postižených sportovců,“ říká Mirka Vnoučková. Aranžování květin je jejím koníčkem. Často aranžuje pro zámek v Chyši. Jedním z těchto angažmá byla výzdoba během adventu v zámku v loňském roce.

Aranžované stylové květiny obdivovali v zámku stovky návštěvníků. Peníze získané od Karlovarského kraje využije výhradně na cestu do Japonska. „Je důležité podporovat zdravotně znevýhodněné osoby, protože jejich zájem a činost dokáží překonat nepředstavitelné překážky,“ ohodnotil práci abylympioniků hejtman Pavel. „S květinami by měl člověk pracovat v pohodě a dobré náladě, jinak je to na nich poznat. Když jsem ve stresu, třeba na soutěži, kdy máme poměrně přísné časové limity, zpívám si. Většinou se ostatní ke mně přidají,“ doplnila Mirka Vnoučková.