Kvůli tomu, že na akci ale vystupují zahraniční interpreti, se soutěž letos konat nebude. „Průzkumem jsme zjistili, že nejistota v účasti zahraničních pěvců kvůli celosvětové pandemii koronaviru je velmi vysoká a vzhledem k mezinárodnímu charakteru akce by utrpěla prestiž soutěže i její autorita. Rozpočet projektu ovlivňuje příjem od zahraničních soutěžících. Naše centrum je obecně prospěšnou společností, která nedisponuje finančními prostředky, jež by pokryly jakoukoli ztrátu,“ vysvětluje ředitel centra Alois Ježek.

Myšlenka udržet pojem a tradici této prestižní akce přivedla organizátory k realizaci slavnostního připomínkového koncertu v době, kdy se soutěž měla letos konat. Na listopadovém koncertu v městském divadle tak ve prospěch karlovarské soutěže vystoupí nejnadanější současná česká operní hvězda Adam Plachetka.

Co ale koronavirus nezastavil, je Hudební festival na kolonádě, který má rovněž pod taktovkou Mezinárodní pěvecké centrum Antonína Dvořáka. Jde už o čtvrtý ročník, který začal toto úterý. „Spolu s Karlovarským symfonickým orchestrem jsme připravili týden odpoledních koncertů. Od úterý 28. července do neděle 2. srpna se uskuteční vystoupení, při nichž si přijdou na své milovníci oper a operet, ale i ti, kteří mají rádi moravské a slovenské národní písně,“ upřesňuje Ježek.

Na karlovarské Tržní kolonádě dnes hraje Cimbálová muzika Klaret z Mikulova pod vedením Jiřího Vrbky. „Od čtvrtka 30. července do neděle 2. srpna pak Tržní kolonádu rození známé populární operní árie z Mozartova Dona Giovanniho, Dvořákovy Rusalky, Bizetovy Carmen nebo operetní melodie z Netopýra či Veselé vdovy,“ dodává.