Součástí křtu byly přednášky, které posluchače seznámily s historií jáchymovské těžby stříbra a ražby mincí. Šlikovský tolar je první ze série šesti replik, kterými Česká mincovna připomíná své historické předchůdkyně a vzdává tak hold jejich odkazu.

Repliku pokřtil profesor Petr Vorel, který se stal odborným garantem celé série. Uvedení jáchymovského tolaru jako prvního v řadě není volbou náhodnou. „Historický název pro tolarová platidla pochází právě z Jáchymova, název tolar je zkrácenou verzí německého Joachimstaler,“ upřesnil Vorel. Jáchymovští mohou být na svou minulost právem hrdí, o historickém významu tohoto města svědčí i fakt, že americký dolar za svůj název vděčí právě jáchymovskému tolaru.

Ražba repliky tolaru je počinem současné mincovny, která sídlí v Jablonci nad Nisou. Vzdává tak hold svým předchůdcům.

Výroba samotné repliky vyžaduje značné úsilí. Aby vůbec vznikla, musí se originál mince otisknout do speciální hmoty, která nabobtná a zvětší tak svůj objem. Tento otisk se vylije sádrou a získá se tak zvětšený model. Aby mohla Česká mincovna vyrobit nástroje pro ražbu, musí se tento proces několikrát zopakovat. Sádrový model musí být dostatečně velký. „Dosáhneme tím naprosté autenticity v reliéfu mince, zákazník tak má jistotu, že replika stoprocentně odpovídá svému předobrazu,“ sdělil Lukáš Jokl, marketingový manažer České mincovny. „Zároveň s každou emisí pořádáme akci pro veřejnost, kde k historii mincovnictví promluví odborníci z oboru. Chceme tak Českou mincovnu přivést do regionů mezi její zákazníky,“ doplnil Jokl.