„Není to kupodivu kvůli možnosti zábavy na počítačích.

V knihovně si kromě půjčení knih mohou také zahrát nejrůznější společenské hry, jichž má knihovna ve svém fondu obrovské množství, a takto trávený volný čas začíná být pro děti zajímavý. Možná je to dáno i tím, že mimo školní rok jim chybí společnost kamarádů a vrstevníků ze školy," informovala mluvčí krajské knihovny Michaela Němcová. Přesto jsou i návštěvníci, kteří jdou za jasným cílem půjčit si další báječnou knihu, kterou si budou moci přečíst. „V období prázdnin, ale i celého roku, se v oddělení pro děti nejvíce pro menší čtenáře půjčují takzvané deníkové knihy. Z nich jsou největším šlágrem Deníky malého poseroutky určené pro věkovou kategorii od 7 do 12 let," upřesnila Němcová.

České děti vyhledávají knihy, které se řadí do kategorii young adult literatury. „Starší čtenáři se pídí po knihách od Johna Greena a jim podobné, kde se řeší složité životní situace, sociální problémy, nejlépe spojené s láskou. Dalším hitem pro starší děti od 12 let jsou knihy o youtuberech," podotkla Němcová. Čtenáři také o prázdninách nezahálejí.

„Nejpilnější a stálí čtenáři si půjčují své knihy v průměru dvakrát v měsíci, ale je to velmi individuální. Většinou si děti jedenkrát měsíčně odnesou nově vypůjčené knihy, ale během měsíce oddělení pro děti navštíví pět i vícekrát. V oddělení pro dospělé v době dovolených pravidelně poklesají výpůjčky odborné a naučné literatury a nahrazují je výpůjčky oddechové beletrie, jako jsou detektivky, romány pro ženy a podobně," poznamenala Němcová.

Prázdninový trend v oblíbenosti knih se oproti loňsku značně liší. „Loni se půjčovaly nejvíce dystopické romány, což je, podle statistik českých nakladatelství, vzrůstající trend. Ze statistik vyplývá, že u náctiletých čtenářů vedou knížky o postapokalyptických světech, v nichž většinou nesvobodní lidé trpí pod krutým diktátorem. Letos tato témata u našich náctiletých čtenářů nahradila obliba příběhů Johna Greena," dodala Němcová.