Pohádku hrají čtyři herci z Karlovarského hudebního divadla. Představení by podle plánu mělo zhlédnout přes 30 000 dětských diváků. Jen za měsíc leden navštívilo divadlo šest měst a začalo Karlovými Vary. Sokolov, Klášterec nad Ohří, Kynšperk a divadlo Cheb, to byly další zastávky. Teď čeká herce dalších 110 představení.

Pohádku O Balynce hraje Karlovarské hudební divadlo už devět let. Navštívilo tak přibližně 300 000 školáčků. „Interaktivní výstavu Brána recyklace, která divadelní představení na cestách pravidelně provází, bude potřeba téměř v pěti stovkách případů naložit a vyložit. Když není na cestách, našla tato výstava své nové místo v Bečově nad Teplou, kde plní svoji úlohu environmentálně orientované osvěty a ročně na ni zavítají desetitisíce dospělých i dětí,“ řekla Kristýna Sklenářová z Karlovarského hudebního divadla.  Novinkou divadelního souboru Libora Baláka bude druhý díl pohádky, která zatím pod pracovním názvem Kterak drak Yvorlak pozřel Karla přešlapuje v divadelním šuplíku. Premiéru chystají na začátek příštího roku.

Divadelním představením ale vzdělávání prvního stupně žáčků nekončí. Dětem posílají i pracovní papíry, se kterými nadále pracují. Ty jim pak děti poctivě posílají zpátky nebo je odevzdávají přímo na představení. Interaktivní listy pro ně tvoří přímo principál Balák ve spolupráci se studenty vysokých pedagogických škol.

„Ukázalo se, že teorie, kterou léta razí metodické oddělení Karlovarského hudebního divadla, tedy že lze vzdělávat a vychovávat rodiče k domácímu třídění skrze děti, je pravdivá. Děti, které v dopoledních hodinách navštívily se základní nebo mateřskou školou představení, dotáhly na odpolední představení i své rodiče a prarodiče. Světe, div se, náš třídící chorál halalí, tralalí pak zpívali i dospěláci,“ dodal Balák.