Městské divadlo v Karlových Varech bude dnes večer hostit hru Tančírna. Představení začíná dnes v 19.30 hodin. V hlavní roli slavné divadelní hry září v roli kavárníka Radoslav Brzobohatý.

Ne každý ví, že slavný film Tančírna režiséra Ettore Scoly, který se stal svého času vskutku kultovním a fanoušci filmových klubů kvůli němu objížděli republiku, vznikl na základě stejnojmenné divadelní hry. Ta spatřilo světlo světa již před třiceti lety v Paříži a svoji popularitu získala díky své originalitě a zcela zvláštní atmosféře. Diváci totiž celou dobu napjatě sledují dění v taneční kavárně, kde se setkávají různí lidé s různými osudy a vše vyjadřují tancem. Nikoliv však scénickým, ale společenským. Setkáme se zde s lehkými děvami i studentkami, gigoly i práskači…

Tančící páry interpretují nejen svoje rozpoložení, ale zároveň i ozvěny doby. Tančírna se tak stává působivou metaforou dvacátého století. Stylizované podobenství si přitom vystačí pouze s tancem, gesty, mimikou a různými kostýmy.

Česká verze, aktualizovaná o český „folklor“, vznikla v zajímavé tvůrčí sestavě. Iniciátorkou a dokonce .spolurežisérkou náročného projektu se stala Hana Gregorová, která společně se svým životním partnerem Radkem Brzobohatým představení vévodí. Kromě nich účinkují další populární herci, Jan Révai, Pavlína Mourková, Petr Oliva, Dagmar Čárová aj. Choreografii obstaral vynikající tanečník Petr Čadek.

Radoslav Brzobohatý, umělec, který má za sebou úctyhodnou padesátiletou kariéru, ztvárňuje ústřední postavu kavárníka. A je, stejně jako většina mužů této profese, tichým pozorovatelem okamžiků, odehrávajících se kolem. Denně sleduje malé příběhy jeho hostů na pozadí velkých dějin. Jeho výkon je obdivuhodný. Mimo jiné obnáší desítky převleků a písní i pot, řinoucí se po těle.

Při pražské premiéře se dočkal i uznání spoluautorky původní hry Evelyne Loew. Svůj obdiv vyjádřila slovy: “Líbilo se mi to a moc. Představení jsem již viděla v několika zemích, ale české a slovenské pro mě bylo nejvíce vzrušující.“ Hru uvádí pražské Divadlo Radka Brzbohatého, o režii se postaral Roman Štolpa a Hana Gregorová.

Účinkují: Radoslav Brzobohatý, Hana Gregorová, Jan Révai, Pavlína Mourková, Petr Oliva, Dagmar Čárová a další.