Zářijovou premiérou Divadelní komedie finského autora Benghta Ahlforse se Karlovarské městské divadlo po sedmi letech vrátí k původní vlastní tvorbě. Divadelní soubor byl v Karlových Varech zrušen v roce 2004 a ani nyní jej podle primátora Petra Kulhánka město neobnovuje. „My jsme odsouhlasili projekt místní divadelní tvorby, která je finančně méně náročná. Na ten jsme vyčlenili milion korun. Pro letošek jde o finální částku, pro příští rok by mohla vzrůst,“ uvedl primátor. Zdůraznil, že obnovení místní divadelní tvorby neubírá pozici dovozových představení. „Je to pouze doplnění repertoáru.“ Uměleckým šéfem celého projektu byl jmenován Jiří Seydler, absolvent režie na DAMU, který má na svém kontě přibližně 65 titulů. Dosud byl v angažmá ve Východočeském divadle Pardubice.


„Město by mělo být centrem kultury a jsem rád, že karlovarské divadlo se vrací k nastudování nových inscenací,“ uvedl. Na dotaz, zda milion na jednu premiéru není příliš mnoho peněz, jak tvrdili někteří opoziční zastupitelé, sdělil, že výroba inscenace zahrnuje také honoráře, výrobu kostýmů, rekvizity a autorské honoráře. Kromě jeho platu bude z této částky placen také režisér Divadelní komedie Michal Przebinda a zahrají si v ní Igor Bareš, Hana Franková, Lucie Domesová, Karel Beseda nebo Petr Křiváček. Zkoušet herci budou během prázdnin a premiéra je plánovaná na 30. září.

Ředitelkou divadla zůstává Dana Neumannová. Umělecký šéf Seydler má podle primátora Kulhánka pouze umělecké pravomoci. Primátor také zdůvodnil, proč na uměleckého šéfa nebylo vypsáno výběrové řízení: „Tvůrce hledá pro svůj záměr tu nejlepší osobu. My jsme si mapovali situaci a oslovili jsme Jiřího Seydlera.“

Kulhánek byl včera zároveň jmenován předsedou správní rady obecně prospěšné společnosti Městské divadlo. Tento post převzal po Jaroslavu Zachovi, který na tuto funkci rezignoval.