Kopie těcho dokumentů budou k vidění. „V Abertamech a okolí je 53 kilometrů starých i novějších štol. Ty jsou zde od doby, kdy se v Krušných horách těžilo stříbro a cín. Mnoho jich vyrazili i horníci, kteří v padesátých letech dolovali z krušnohorského masivu uran,“ uvedl starosta obce Zdeněk Lakatoš. Do jedné takové štoly se přibližně před rokem propadl i popelářský vůz.

„Je poměrně obtížné určit, která to byla. Ale s největší pravděpodobností šlo o Tříkrálovou štolu,“ řekl starosta. Z nevyužívaných důlních děl by se do budoucna mohlo stát i zajímavé turistické lákadlo. Starosta totiž přemýšlí nad tím, jakým způsobem by se daly štoly z části zpřístupnit. „Důlní díla zatím patří příbramské společnosti Diamo.

Z jednání s jejími zástupci vyplynulo, že by neměl být problém je převést na obec, respektive na občanské sdružení, případně obecně prospěšnou společnost,“ vysvětlil Lakatoš. „To je ovšem běh na dlouhou trať. Rozhodně by to ale bylo zajímavé zpestření nabídky turistických atrakcí regionu,“ doplnil. Po skončení výstavy důlních map ovšem dokumenty v trezoru obecního úřadu nezmizí.

Starosta Zdeněk Lakatoš chce totiž údaje použít na informační panely druhé části naučné stezky po okolí Abertam, která bude mapovat právě historii hornictví v této části regionu.