Kdo překvapil a kdo zvítězil nebo teprve ve finále zvítězí? Jednodenní úvod patřil těm nejmladším, většinou studentům konzervatoří z České republiky a Slovenska v kategorii Operní naděje. Zatímco v minulém roce byly mezi ženami nejlepší Kristýna Kůstková a Nikola Uramová z Pardubic, letos patřilo vítězství slovenským soutěžícím Tatianě Hajzušové a Lee Hudzíkové. V mužích byl loni naopak nejlepší Adam Nádler z Bratislavy a Jan Líkař původem z Karlových Varů, letos mezi mladými muži zazářili Daniel Kfelíř a Vojtěch Šembera z Prahy a Plzně.

Od soboty 14. listopadu pokračovala soutěž nejnáročnějšími kategoriemi JUNIOR a OPERA. Jsou tříkolové, přičemž po každém kole postupuje do dalšího klání okolo poloviny pěvců a pěvkyň. Obě kategorie se ještě od druhého kola rozdělí na hodnocení mužů a žen zvlášť. Každý soutěžící má pro prvá dvě kola připraveny tři písně nebo árie.

Ve středu 18. listopadu se uskutečnila dvoukolová kategorie PÍSEŇ. Vítězem se stal Roman Hoza z České republiky. Byly uděleny dvě druhé ceny, které získali Juraj Kuchár (Slovensko) a Boris Prýgl. Na třetím místě se umístila Lucie Kaňková.

Do finálového, ve skutečnosti již třetího kola kategorií OPERA a JUNIOR postoupilo celkem 22 pěvců. Kromě českých a slovenských soutěžících byli mezi nejlepšími i mladí pěvci z Japonska, Ukrajiny, Jižní Koreje a Ruska. Každý zpívá jednu árii s orchestrem. Pro vítěze jsou připraveny finanční ceny, ale také řada zvláštních cen od hostování v operních scénách Národních divadel v Praze, Brně, Ostravě, Bratislavě, v Divadle J. K. Tyla v Plzni, nebo na operní scéně v Opavě. Dále jsou to např. cena Českého rozhlasu pro vítěze kategorie PÍSEŇ, ceny ve formě účinkování na koncertech od společností, hudebních festivalů i od osobností hudebního světa. Cenu primátora Petra Kulhánka získá nejlépe bodovaný vítěz některé z kategorií JUNIOR nebo OPERA.

Závěrečný koncert vítězů se uskuteční dnes za spoluúčinkování Karlovarského symfonického orchestru s dirigentem Františkem Drsem. Začátek je v 19.30 hodin v Karlovarském městském divadle.

Bude to již třetí koncert uskutečněný v letošním jubilejním roce Mezinárodní pěvecké soutěže, která oslavuje 50. výročí konání. Po poctě, kterou připravilo Národní divadlo v Praze a Česká televize 8. listopadu, to byl Zahajovací koncert soutěže 12. listopadu v hotelu Ambassador Národní dům se skvělými výkony pěvců Olgy Jelínkové, Michaely Kapustové, Rafaela Alvareze z Mexika a Nicholase Davise z USA. Třetí koncert letošních laureátů a vítězů bude jistě důstojnou tečkou za letošními oslavami neuvěřitelného jubilea novodobé pěvecké tradice v Karlových Varech.