Kolem devadesáti mladých, talentovaných pěvců se utká v Karlových Varech. Zde se totiž od 6. do 13. listopadu koná už 44. ročník Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka.

„Počítali jsme, že letos bude přihlášených zpěváků méně kvůli krizi, ale naštěstí se to nepotvrdilo a počet soutěžících je optimální, stejně jako v minulých letech,“ informoval Alois Ježek, ředitel Mezinárodního pěveckého centra Antonína Dvořáka.

Porota se letos blýskne opět odborníky a uznávanými pěvci i hudebními pedagogy. „Předsedou bude opět Peter Dvorský, což nás velmi těší. Dále pak budou v porotě například Magdalena Blahušiaková, Antonio Carangelo, Young Chul Choi nebo Jürgen Hartfiel,“ nastínil Ježek.
Práce porotců není v těchto soutěžích jednoduchá. „Soutěží se ve třech kategoriích – opera, píseň a junior. Budou se zpívat i skladby, které porotci uslyší v několika podáních. Například Dvořákova Rusalka zazní čtyřiačtyřicetkrát. Pro porotce je tedy velmi náročné udržet si zdravou soudnost,“ doplnil ředitel Mezinárodního pěveckého centra Antonína Dvořáka.

Mezi soutěžícími budou zastoupeni pěvci z řady zemí. Mezi nimi nechybí například Arménie, Jižní Korea, Španělsko nebo Austrálie.

„Soutěži se podařilo postupem let získat slušný věhlas, protože nabízíme nejen více cen a kategorií, ale také možnost angažmá na některých scénách, což mnoho takových soutěží nenabízí. I díky tomu se nám daří udržet slušný počet soutěžících pěvců,“ dodal ředitel.

Celkové náklady na pořádání soutěže činí přibližně jeden milion osm set tisíc korun. „Podpořil nás kraj, magistrát, ministerstva i nejrůznější další partneři. Podle našich odhadů by letos mohla být soutěž lehce příjmová,“ konstatoval ředitel.

Závěrečný koncert se letos nebude konat v Grandhotelu Pupp, ale v Městském divadle. „V Grandhotelu Pupp mají nějakou komerční akci, takže nemají volno. Proto jsme se rozhodli pro Městské divadlo, které nám vyšlo vstříc. Divadlo má velmi slušnou akustiku, takže to bude v pořádku,“ uzavřel ředitel KSO Alois Ježek.