„V současné době již proběhla uzávěrka přihlášek pro soutěžící ze zemí s vízovou povinností. S potěšením mohu sdělit, že počet těchto přihlášek je větší, než tomu bylo v minulých dvou třech letech. Mezi přihlášenými jsou pěvci z Ruska, Ukrajiny, Číny, ale také poprvé z Hongkongu," konstatuje ředitel soutěže a pořádajícího Mezinárodního pěveckého centra Antonína Dvořáka v Karlových Varech Alois Ježek.

Popularita soutěže narůstá, to bylo zřejmé i před loňským ročníkem. A tak jste mohli loňské jubileum oslavit ve velkém stylu. Hrála tato skutečnost roli i v povědomí zahraničních zájemců?

Významné jubileum v roce 2015 jsme díky rozhodnutí a pohostinství Národního divadla v Praze oslavili slavnostním koncertem se slovutnými vítězi soutěže, orchestrem Národního divadla a dirigentem Liborem Peškem v přímém přenosu České televize na programu ČTart. Jsem rád, že se koncert v Národním divadle setkal u veřejnosti s tak velkým ohlasem. Umožnil také ohlédnutí za soutěží a připomněl, že Karlovy Vary jsou již řadu let uznávanou Mekkou mladých koncertních, ale především operních pěvců. Mnozí z dnes známých umělců zde zahájili svoji kariéru. Jména vítězů jsou zvučná z českých a slovenských pěvců Magdaléna Hajóssyová, Gabriela Beňačková, Klement Slowioczek, Peter Mikuláš, Eva Urbanová, Martina Janková, Jana Sýkorová, Roman Janál, Pavol Bršlík, k současným patří například Olga Jelínková, Petr Nekoranec nebo Adam Plachetka.

Soutěž se během let vyvíjela. Rozšiřovala i prohlubovala. Přidali jste kategorii Píseň, zapojili Karlovarský symfonický orchestr. Které momenty v historii soutěže byly pro její vývoj i profilaci zásadní?

Je pochopitelné, že soutěž během padesáti let své existence prošla vývojem a mnoha změnami od soutěže původně určené studentům konzervatoří a vysokých hudebních škol až k soutěži na profesionální úrovni a svým významem srovnatelné s tradičními evropskými soutěžemi. Rozhodující byl nejdříve rok 1991, kdy se soutěž otevřela všem pěvcům do 35 let, změnily se soutěžní podmínky, dvě kola soutěže s klavírním doprovodem doplnilo třetí, finálové kolo s interpretací operní árie s Karlovarským symfonickým orchestrem. U dirigentského pultu stál více než desetkrát Josef Chaloupka, setkali jsme se ovšem i s legendou Oscarem Danonem. Dnes je dirigentskou stálicí zkušený a laskavý František Drs. V roce 1995 byla soutěž rozšířena o kategorii Píseň a před třemi lety o kategorii Operní naděje pro pěvce ve věku 16-20 let. O soutěžních výkonech vždy rozhodovala obvykle jedenáctičlenná odborná mezinárodní porota. V jejím čele se vystřídala řada osobností, mj. Marie Budíková Jeremiášová, Dr. Václav Holzknecht, Walter Berry, Ivo Žídek, Andrej Kucharský, Eva Randová, v posledních dvanácti letech je jejím předsedou Peter Dvorský.

Kdo bude letos posuzovat výkony soutěžících? A bude výkony ve všech kategoriích posuzovat jedna porota ve stejném složení?

Pro soutěž OPERNÍ NADĚJE je jmenována tak zvaná Malá porota. Velká pak pro kategorie JUNIOR, OPERA a PÍSEŇ. V Malé porotě se setkáme s Magdalénou Blahušiakovou, Italem Antoniem Carangelem a pedagogy českých konzervatoří. Ve Velké porotě zasedne Peter Dvorský jako předseda poroty, Gabriela Beňačková, Magdaléna Hajóssyová (Slovensko), Sarah Meredith Livingston (USA), Eva Randová, Antonio Carangelo (Itálie), Jürgen Hartfiel (Německo), Mariano Horák (Švýcarsko), Ondřej Hučín, Martin Otava a Zdeněk Šmukař.

V loňském roce jste sliboval další novinky pro 51. ročník soutěže. Jaké to budou?

Novinkou je dvoukolová soutěž v kategorii OPERNÍ NADĚJE, která byla zařazena mezi ostatní kategorie soutěže. Další novinkou je tzv. „Druhá šance" pro soutěžící kategorie JUNIOR, určená soutěžícím, kteří by nepostoupili z I. kola, neboť jejich bodování zůstane na hraně této možnosti. Cca 5-6 soutěžících, o jejichž nominaci rozhodne porota na návrh ředitele soutěže, bude mít následující den, než začne kategorie OPERA, možnost zopakovat dva soutěžní úkoly z I. kola. Odborná porota rozhodne o postupu maximálně 2-3 soutěžících do II. kola soutěže. Poslední novinkou soutěže bude repríza koncertu vítězů a laureátů v sobotu 12. listopadu ve Velkém divadle v Plzni. Mladé pěvce uvede na scénu ředitel Divadla J. K. Tyla Martin Otava a slovem a vzpomínkami koncert doprovodí Peter Dvorský.

Kde mohou zájemci mladé pěvce slyšet? Jednotlivá kola jsou přístupná veřejnosti a veřejnost také sama dává hlas pěvci, který ji nejvíce zaujal. Bude letos divácká cena opět udělena?

Prvá dvě kola všech soutěží se konají 4.- 9. listopadu v Alžbětiných lázních a jsou pro veřejnost zdarma. Finálové kolo kategorií JUNIOR a OPERA s orchestrem se uskuteční 10. listopadu od 15 hodin v Karlovarském městském divadle, kde se také koná závěrečný koncert vítězů a laureátů 11. listopadu od 19:30 hodin. Celkem bude letos uděleno okolo třiceti hlavních a zvláštních cen. Interpretační ceny udělí opět naše operní scény v čele s pražským Národním divadlem, Brnem, Ostravou, Plzní a Opavou, cenu udílí i Slovenské národní divadlo v Bratislavě. Ceny na soutěži udílí také hudební festivaly Pražské jaro, Festival Hudba tisíců Mahler 2017, Festival Jarmily Novotné, Operní týden v Kutné Hoře a řada významných osobností, například Američanka Sharon Chmel Resch a Geoffrey Piper z Lucemburska. Mimo jiné bude udělena opět i cena diváků, o které rozhoduje publikum čtvrtečního finále.

Autoritu soutěže posilují osobní záštity osobností veřejného a kulturního života České republiky. Kdo zaštiťuje 51. ročník?

V letošním roce převzali záštitu Miloš Zeman, prezident České republiky, Daniel Herman, ministr kultury České republiky, Kateřina Valachová, ministryně školství, mládeže a tělovýchovy České republiky, Jan Hamáček, předseda Poslanecké sněmovny České republiky, Petr Kulhánek, primátor města Karlovy Vary, Silvia Hroncová, ředitelka Opery Národního divadla a Státní opery, a René Zavoral, generální ředitel Českého rozhlasu. Význam soutěže potvrzuje partnerství Národních divadel v Praze, Brně, Ostravě, Bratislavě, operní scény Divadla J. K. Tyla v Plzni, ale také Českého rozhlasu, portálu Opera plus, Hudebních rozhledů, Karlovarského deníku, společností Bohemia Lázně a.s., Bristol a.s., Moser a.s. a dalších podporovatelů.

Přejme letošní soutěži úspěch. Budeme rádi, když se i letos opět potvrdí pravdivost názvu profilového CD soutěže, že Operní hvězdy vycházejí v Karlových Varech.

Gabriela Špalková


Program pěvecké soutěže

Pátek 4. 11. ALŽBĚTINY LÁZNĚ 9:30 16:30

Prolog soutěže I. a II. kolo kategorie OPERNÍ NADĚJE

Pátek 4. 11. hotel KRIVÁŇ 20:00

Zahájení 51. MPS AD a rozlosování kategorií JUNIOR a OPERA. Vyhlášení výsledků kategorie OPERNÍ NADĚJE

Sobota 5. 11. ALŽBĚTINY LÁZNĚ 9:30 18:30

I. kolo kategorie JUNIOR

Neděle 6. 11. ALŽBĚTINY LÁZNĚ 9:30 18:30

I. kolo kategorie OPERA

Pondělí 7. 11. ALŽBĚTINY LÁZNĚ 13:30 18:30

II. kolo kategorie JUNIOR

Úterý 8. 11. ALŽBĚTINY LÁZNĚ 13:30 18:30

II. kolo kategorie OPERA

Středa 9. 11. ALŽBĚTINY LÁZNĚ

I. kolo kategorie PÍSEŇ 9:00 13:30

II. kolo kategorie PÍSEŇ 15:30 18:30

Čtvrtek 10. 11. KARLOVARSKÉ MĚSTSKÉ DIVADLO 15:00 18:00

Finálová kola kategorií JUNIOR a OPERA

Karlovarský symfonický orchestr řídí František Drs

Čtvrtek 10. 11. hotel KRIVÁŇ 21:00

Slavnostní vyhlášení výsledků

Pátek 11. 11. KARLOVARSKÉ MĚSTSKÉ DIVADLO 19:30

Slavnostní galakoncert vítězů a laureátů soutěže s orchestrem a udílením cen

Karlovarský symfonický orchestr řídí František Drs

Sobota 12. 11. DIVADLO J. K. TYLA V PLZNI 19:00

PETER DVORSKÝ UVÁDÍ OPERNÍ HVĚZDY ZÍTŘKA

Repríza slavnostního galakoncertu vítězů a laureátů soutěže

Orchestr Divadla J. K. Tyla v Plzni řídí František Drs