Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dvořákův karlovarský podzim vstupuje do druhé poloviny

Karlovy Vary - Do druhé poloviny vstupuje nejstarší zdejší hudební festival komorním koncertem, na němž se představí dechový soubor Belfiato Quintet.

18.9.2011 6
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv KSO

O tři dny později pokračuje festival symfonickým koncertem s dirigentem Zdeňkem Klaudou, na němž mimo jiné zazní Dvořákovy Biblické písně.
Program komorního koncertu sestává z Dechového kvintetu Bohuslava Foerstera, kompozice Pět tanců světských i posvátných skladatele dvacátého století Henriho Tomasiho a Smyčcového kvartetu Antonína Dvořáka, známého jako „Americký“ kvartet.

Dvořák své dílo, které se odlišuje od jeho předchozí komorní tvorby, zkomponoval při svém pobytu v Americe. Využil v něm řadu prvků typických pro původní hudbu černošskou a indiánskou. Pro tuto skladbu je charakteristická prosluněná atmosféra vnitřní pohody a bezstarostnosti.
Na festivalu ovšem nezazní kvartet ve své původní smyčcové podobě, ale v úpravě hobojisty Davida Waltera pro pět dechových nástrojů.
Soubor Belfiato Quintet vznikl teprve před šesti lety ze studentů Hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze. Za krátkou dobu svého trvání si vydobyl značné renomé. Z posledních ocenění lze uvést loňskou první cenu na soutěži Antonína Rejchy v rakouském Payerbachu a třetí cenu na mezinárodní soutěži dechových kvintetů Henri Tomasi Competition v Marseille letos v únoru.

Členem Belfiato Quintetu je klarinetista Jiří Javůrek, hráč Karlovarského symfonického orchestru.

Symfonický koncert nabídne 23. září dvě Dvořákova díla - symfonickou báseň Polednice a Biblické písně, cyklus na slova Bible kralické. Ve druhé části koncertu zazní Symfonie č. 1 c moll Johannese Brahmse, skladatele, který Dvořákovi v jeho hudební kariéře výrazně pomohl. Jde o Brahmsovo klasické dílo, které ukazuje skladatele a jeho hudební jazyk v celé šíři jeho výraziva a struktury.

Biblické písně jsou velmi intimním dílem, jedním z nejniternějších v celém životním díle Antonína Dvořáka. Je to cyklus deseti zpěvů pro sólový hlas s průvodem klavíru, na texty z Knihy žalmů v překladu Bible kralické. Autor později klavírní doprovod přepracoval do orchestrální podoby.
Biblické písně budou jistě jedním z vrcholů festivalu. Pěvecký part provede vynikající barytonista Svatopluk Sem.

Sem je členem Státní opery Praha a stálým hostem Národního divadla Praha. Mnohokrát účinkoval v celé řadě zahraničních zemí, koncertně spolupracuje s Jihočeskou filharmonií v Českých Budějovicích a s Karlovarským symfonickým orchestrem.

Svatopluk Sem se třikrát ocitl v širší nominaci na cenu Thálie. V roce 2007 za roli Figara z opery Lazebník sevillský a v roce 2009 a 2010 za roli Marcella z opery La Bohéme.

Orchestr bude řídit dirigent Zdeněk Klauda. Po skončení studií na pražské Akademii múzických umění v roce 2005 je ve stálém angažmá v Národním divadle v Praze. Od roku 2008 je Klauda pravidelně zván do prestižních evropských operních domů Bayerische Staatsoper Mnichov, Opera national de Paris či Opera Valencia, kde se v minulých letech podílel na hudebním nastudování s nejlepšími světovými pěvci, sólisty Metropolitní opery.
Oba koncerty se odehrají v Lázních III. Začátky jsou vždy v 19.30 hodin. Lev Havlíček

18.9.2011 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Svátek naturální kulturistiky a fitness si užili fanoušci v hotelu Thermal, kde byl na pořadu ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.
48

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Nehoda motorky. Ilustrační foto.

Předjíždějící motorkář skončil v nemocnici, auto je jen nabořené

Dvě hromadné nehody způsobili řidiči náklaďáků

Karlovarsko – Dvě hromadné nehody, při nichž to naštěstí odnesly hlavně plechy automobilů a záchranáři pomáhali jen jednomu lehce zraněnému, se staly v pondělí. Obě měli na svědomí řidiči náklaďáků.

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Karlovy Vary - Energie nastoupila proti Vsetínu oslabená o další ofenzivní oporu, když k dlouhodobě zraněným Balánovi a Rachůnkovi přibyl Ondra Beránek. I tak se ale radovala z vítězství 3:0.

Americký spisovatel Robert Fulghum přijede i do Chodova

Chodov – Americký spisovatel Robert Fulghum se opět vrátil do Česka a s projektem Listování se vydal na turné po republice.

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Sokolovsko – Téměř půl roku musel snášet týrání devětašedesátiletý muž v malé obci na Sokolovsku. Do svého bytu si ho nastěhovala o čtyři roky mladší žena, která mu slibovala pohodový a bezstarostný život. Opak byl ale pravdou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení