Už o tomto víkendu se ulice Karlových Varů opět zaplní lidmi. V pátek a v sobotu se totiž koná 6. ročník festivalu Vary září. Akce se uskuteční navzdory tomu, že počet nakažených covidem - 19 právě v karlovarském okrese rostou nejvíce z celé republiky, z celkových 135 pozitivně testovaných v celém kraji připadá 101 právě na Karlovarsko. Premiér Andrej Babiš kvůli této situaci v úterý uvedl, že pokud přijdou nějaká omezení, tak lokální formou.

"Shlukování nezabráníme. Akci ale máme nahlášenou na hygieně. Odstupy, respirátory a dezinfekce budou samozřejmostí," uvedl Josef Dlohoš, ředitel karlovarského Infocentra, který festival pořádá. "Vloni byla situace ještě horší než letos, počty nakažených byly vyšší," dodal Dlohoš.

Jak ho doplnila primátorka Andrea Pfeffer Ferklová, hygienická stanice žádné připomínky k akci neměla. "Úzce s ní spolupracujeme. Lidé by se ale i venku měli prokázat potvrzením, že jsou očkovaní či testovaní," upozornila primátorka s tím, že to není povinnost, ale jen doporučení.

Kvůli předpokladu velké koncentrace lidí, která byla vloni opravdu vysoká - hlavně ve Smetanových sadech a před Thermalem, kde se naráz sešly stovky lidí, letos organizátoři rozšířili trasu. "Jde o novinku a je to i kvůli tomu, abychom lidi po městě co nejvíce kvůli epidemii rozptýlili. Trasa je tak poprvé prodloužená od Alžbětiných lázních až k Poštovnímu dvoru," informoval ředitel Infocentra. Zdolat poměrně dlouhý úsek pomůže lidem kyvadlová doprava, kdy speciální autobusy budou ve dvacetiminutových intervalech jezdit mezi Tržnicí a hotelem Richmond.

Podruhé za šestiletou historii spolupracuje Infocentrum na festivalu se společností Depo 2015 z Plzně. Ta připravila pro festival, jehož název je letos Přízraky z jiných světů, 11 světelných instalací na významných karlovarských objektech, které představí i tradiční videomapingy. "Jeden z nich bude opět na Alžbětiných lázních, který jsme letos pojali formou vyprávění o návštěvě z jiné planety. Lasermaping použijeme na chrámu Maří Magdaléna, kam přiletí ufoni," uvedl Jiří Suchánek za Depo 2015.

Na šestém ročníku nebude chybět ani klasická interaktivní součást, v rámci níž bude na Goethově stezce zavěšeno 50 mobilních telefonů, na nichž se budou zobrazovat oči 17 druhů zvířat. Budou se otevírat podle reakce lidí. "Na Poštovní dvoře se pak budou nacházet tři obrovské loutky, ve kterých se budou zrcadlit tváře návštěvníků," pokračoval Suchánek. Louka mezi Letním kinem a Goethovou stezkou se promění v meditační Andromedu, kde bude na rozloze o velikosti asi 5 tisíc metrů čtverečních svítit 5 tisíc světel. Do této části se budou moci zapojit i návštěvníci, kteří si do louky budou moci zapíchnout své světélko vyrobené v Galerii umění. Tam se totiž koná workshop pro děti i dospělé.

"Velký úspěch měla vloni show s obrovskými nafouknutými mořskými živočichy na Mlýnské kolonádě. Letos půjdeme v podobném duchu, tentokrát tam instalujeme rozsvícenou Lotosovou zahradu. Ze zavěšeného svítícího květu se budou spouštět i akrobati," uzavřel Suchánek.

Program startuje ve 20 hodin, světelná show bude k vidění od 21. hodiny do půlnoci. Součástí v oba dny je doprovodný program na obou stranách lázeňského území - na Divadelním náměstí, kde v pátek zahrají od 20. hodin Laura a její tygři, a ve Dvořákových sadech, kde bude v pátek i sobotu hrát DJ Chris Kaufman a DJ Hrusha. Festival Vary září je i tento víkend opět navíc spojen s další megaakcí, a to City Triahlonem.