Opět po roce otevřou brány Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana. Ve dnech 13. až 16. října 2009 se uskuteční jeho už jedenačtyřicátý ročník.

Ještě před tím, než nejmenší diváci usednou do promítacích sálů, jsme položili několik otázek Marku Poledníčkovi, řediteli festivalu:

Každý rok se festival nese ve svébytném duchu. Jaké bude jeho letošní motto?
Letošní téma zní Děti v akci.

Co si pod tím můžeme představit?
Ostrovský festival je jedinečný v tom, že se děti aktivně podílejí na jeho organizaci a medializaci. Letos jsme tuto myšlenku ještě rozvinuli. V rámci festivalu bude pracovat dětský štáb, který se bude podílet na doprovodném programu.
Do festivalového dění se zapojí i tři vítězové soutěže Záhada NoRaTel (noviny, rádio, televize. Pozn. Autor), kterou podpořilo i ministerstvo kultury a stala se oficiální akcí českého předsednictví Evropské unie. Byl to vlastně takový konkurz do dětských médií.
Do práce ve festivalových štábech se tak zapojí tři dívky ze všech koutů republiky – z Karlových Varů, Suchdola nad Lužnicí a Libouchce. Další lahůdkou je účast tří dětí z berlínského mezinárodního dětského Rádia JO. Díky nim se festivalu dostane i mezinárodní propagace. Tento projekt podpořil Česko–německý fond budoucnosti.
Z regionálních dětských médií nemohu zapomenout na ostrovskou dětskou televizi, které vydatně pomůže jako moderátorka dcera moderátora Richarda Langera Markéta. A přijedou i děti z Mediálního centra v Chebu. Děti prostě budou v akci.

Už padla zmínka o doprovodném programu festivalu. Jak bohatý letos bude?
Na první den chystáme koncert. Snažíme se vždy sehnat někoho známého. Letos to bude Petr Bende, jemuž „předskočí“ dívčí kapela 5 Angels. Po koncertě se na Mírovém náměstí uskuteční setkání dětí s lampiony završené velkým ohňostrojem.
Druhý den se mohou nejmenší diváci těšit na výpravnou divadelní pohádku Kašpárek a indiáni v podání členů divadla Alfa z Plzně.
Na čtvrtek chystáme filmovou diskotéku a v pátek festivalové dění završíme tradičním karnevalem pro děti z ostrovských mateřských škol a školních družin.
Po celý festival bude pro děti z mateřských škol k dispozici festivalová školka, v jejímž rámci budeme promítat pohádky. Pro děti s rodiči je pak určené festivalové hřiště, kde mohou děti pod dohledem dospělých malovat, vystřihovat, lepit a jinak všelijak tvořit.

Nejdůležitější částí festivalu je ale soutěž. Kolik snímků bude letos k vidění?
Deset. Čtyři filmy a šest televizních snímků.

To není mnoho…
Zachraňuje nás kategorie pro děti ve věku 13 až 18 let. Vysloveně dětská produkce stále ještě stagnuje. Ale i tak se dá udržet vysoká úroveň našeho festivalu.

Vraťme se ale k soutěžním snímkům. Na co se mohou diváci těšit?
Letos poprvé soutěž obeslala televize Nova, která představí pilotní díl k druhé řadě seriálu Ulice nazvaný Velká trojka. Režie tohoto snímku se ujal Kryštof Hanzlík, který si z Hofmanova festivalu odnesl několik cen za film Do nebíčka. Stejný režisér je podepsaný i pod jednou ze dvou festivalových premiér. Děti uvidí jeho televizní pohádku Tajemství dešťového pokladu. Druhou premiérou je rovněž televizní snímek Dilino a čert.
Filmovou tvorbu budou zastupovat tři vysloveně dětské snímky – Ať žijí rytíři, od kterého očekáváme výpravnou pohádku, Peklo s princeznou a Kdopak by se vlka bál. Tvorbu pro větší děti pak bude zastupovat snímek Anglické jahody.

Kdo rozhodne o tom, který snímek je nejlepší?
Tradičně budou rozhodovat tři poroty – dětská, složená z dětí ostrovských škol, dospělácká a porota, která udělí Cenu dětského diváka. Tou budou všechny děti, které se přijdou podívat na festivalové projekce.

Ke každému festivalu patří herci a všichni ti, kteří se kolem filmů pohybují. Která ze známých tváří se v Ostrově letos objeví?
Z režisérů to budou Kryštof Hanzlík, Zdeněk Zelenka, Zdeněk Kozák a Petr Kotek. Z tváří známých z obrazovek to budou sourozenci Valentovi, nestor festivalu Jaroslav Vízner, Kateřina Lojdová, Michal Dejmek, Radek Hoppe, Lucka Vondráčková či Jan Antonín Duchoslav. Čestnými hosty budou dramaturg Jan Gogola, hudební skladatel Zdeněk Barták a režisér Jiří Strach.
O moderování festivalových pořadů se postarají Aleš Háma, Richard Langer a Petr Vágner.