I když název zahajovacího snímku MFF Pěkně blbě by mohl někoho zmást, že to nám to ten festival tedy začíná, filmoví fajnšmekři si už v prvních vteřinách přijdou na své. Film Pěkně blbě režiséra Michaela Showaltera bude v Karlových Varech uveden v evropské premiéře, a navíc jde o komediální žánr. Lehkost a bezprostřednost, s jakou je snímek režírován, skvěle navodí tu nejpříjemnější atmosféru, která v Karlových Varech během MFF vždy panuje.

Na červeném koberci před Thermalem návštěvníci uvidí herečku Umu Thurman, jež na slavnostním zahajovacím ceremoniálu převezme Cenu prezidenta MFF Jiřího Bartošky. V neděli 2. července pak od 22.30 osobně uvede v letním kině oba díly kultovního snímku Quentina Tarantina Kill Bill, kde ztvárnila roli vraždící nevěsty. Nominována na Oscara byla za roli ve filmu Pulp Fiction. Vstup do letního kina je zdarma.

Zítra při slavnostním ceremoniálu pozdraví diváky před hotelem Thermal i herec Casey Affleck, který získal Oscara za film Místo u moře. I on převezme Cenu prezidenta MFF. A už v neděli ve 14 hodin s režisérem Davidem Lowerym uvedou společně projekci filmu Přízrak.

Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii si letos z Karlových Varů odveze skladatel James Newton Howard, který bude na slavnostním koncertě před hotelem Thermal osobně řídit ve světové premiéře provedení části své hudby k filmu Fantastická zvířata a kde je najít v podání Českého národního symfonického orchestru. Jenom vloni se na podobném koncertu sešlo podle Kryštofa Muchy, uměleckého ředitele MFF, až 40 tisíc lidí.

Hosty MFF budou letos také francouzští herci Céline Sallette a Lambert Wilson, kteří osobně uvedou francouzský soutěžní snímek Korporace. Snímek Akiho Kaurismäkiho Druhá strana naděje osobně doprovodí herci Sherman Haji a Simon Al-Bazon. Tento film si z letošního Berlinale odvezl Stříbrného medvěda za režii.

V pondělí 3. července se divákům před představením filmu Sladkých šestnáct ve Velkém sále v Thermalu představí režisér Ken Loach a scenárista Paul Laverty. I ti si z filmových Varů odvezou Křišťálový glóbus za umělecký přínos světové kinematografii. Kdo chce zabít Jessii zase ve čtvrtek 6. července uvede v městském divadle režisér Václav Vorlíček, který na slavnostním ukončení MFF převezme od Jiřího Bartošky

Cenu prezidenta MFF za přínos světové kinematografii. Na MFF se vrátí i jeho Saxana, protože letní kino uvede Dívku na koštěti. V roce 1971 měl tento film v letním kině svou premiéru. Se všemi herci si osobně můžete i promluvit na KVIF Talk, podle organizátorů velmi oblíbeném setkání tváří v tvář.

Filmů bude na letošním MFF promítnuto na 170 a připraveno je 500 projekcí. Vstupenky se prodávají už dnes, a to od devíti do deseti hodin, od pátku už běží pokladny po celý den.