Měří 42 centimetrů a váží 5 kilogramů. Základní tvar mu dali Aleš Najbrt s Šimonem a Michalem Cabanovými, konečná podoba je dílo fotografa Tona Stana. Řeč je o proslulém Křišťálovém glóbu, ceně pro nejúspěšnější tvůrce a filmy na mezinárodním filmovém festivalu. Jejich zrod začal před více než dvěma měsíci v karlovarské sklárně Moser a cesta se uzavřela v sobotu při slavnostním festivalovém ceremoniálu v hotelu Thermal. Ten nejcennější míří letos do Gruzie. Do země pod Kavkazem si ho odvezl režisér George Ovašvili za lyrický příběh Kukuřičný ostrov.

Festivalová cena představuje dívku, která drží v rukou křišťálovou kouli. Pro letošní filmový festival vzniklo 19 velkých soch, z toho 6 zlatých a 13 stříbrných. Přestože vytvoření glóbu se zdá v porovnání s jinými produkty sklárny lehčí, opak je pravdou. Nejtěžší bývá správný odhad množství skloviny, již je třeba nabrat. „Aby koule křišťálově zářila, musím nabrat maximálně čistou sklovinu," uvedl mistr sklář Radek Vachoušek.

Přestože české snímky v hlavní soutěži neuspěly, jedna cena doma zůstala. A to divácká za dokument o Martě Kubišové Magický hlas rebelky, který je dílem Olgy Sommerové.