Festival začal už v pátek 2. října v karlovarském Slash baru. „Schválně jsme vybrali pro premiérový večer toto netradiční místo. V tomto rockovém klubu se ten večer sešla až dvojnásobná kapacita sálu, což jsme nečekali a velice nás zájem potěšil," uvedl ředitel festivalu Milan Krajíc.

Dalším koncertem bylo včerejší představení v sokolovském Městském divadle, kde se svou kapelou vystoupil Luboš Andršt Blues Band.

Ovšem ony největší ´třešničky na jazzovém dortu´ na návštěvníky teprve čekají.

První z nich se uskuteční v Grandhotelu Ambassador Národním domě. „V pátek 16. října pokračujeme prvním festivalovým vrcholem, kterým je koncert spolupořádaný s KSO. V jeho úvodu zahraje koncertní mistr orchestru na violoncello Martin Ondráček s triem Henry Band vybrané suity pro violoncello a klavírní jazzové trio francouzského skladatele Clauda Bollinga," upřesnil Krajíc.

Program pátečního koncertu pak doplní již čtvrtý ročník předávání Ceny barona Schoenecka. „Cena je uznáním a oceněním významné osobnosti spjaté s hudbou v Karlových Varech. Letos bude udělena trumpetistovi a skladateli Jaromíru Hniličkovi," dodal Jindřich Volf st., ředitel obecně prospěšné společnosti Forte.

Hnilička byl sólista a dlouholetý člen orchestru Gustava Broma. Hrál na prvním jazz festivalu v Karlových Varech v roce 1962, jako na vůbec prvním takovém festivalu v tehdejším Českoloslovensku.

„Jaromír Hnilička se představí rovněž jako hráč v následujícím uvedení své slavné Jazzové mše Missa Jazz, která poprvé zazní v provedení bigbandu, sboru a symfonického orchestru," dodal ředitel festivalu Krajíc.

Na závěr večera vystoupí bluesový chicagský kytarista a zpěvák Rene Trossman se svou kapelou. Trossmanova kapela je někdy čtyřčlenná, někdy hraje v triu, vždy se však v ní objevují ti nejlepší hráči české bluesové scény. Rene Trossman hraje autentický přímočarý chicagský bluesový styl v tradici 50. a 60. let, ovšem s moderním zvukem. „Repertoár skupiny je tvořen původním blues odkazujícím k tradici chicagské scény. Mimo původních skladeb vzdává skupina i hold velikánům zlaté éry blues Otisu Rushovi, Magic Samovi, Muddy Watersovi, Jimmy Reedovi, Earl Hookerovi a dalším," porkačoval Krajíc.

Koncert Rene Trossmana se odehraje v Music baru Kakadu.

Do klubového prostředí se festival vrátí v sobotu 17. října, kdy se v sále Film Café a Kina Drahomíra odehraje koncert regionálních kapel. Zahájí jej Lucie Zemanová & Soul Sisters s nejslavnějšími hity Stevie Wondera, Arethy Franklin a dalších interpretů v originálním podání s prvky jazzu, latin music a soulu.

Poté zahraje kapela S Gustem, tvořená mladými hudebníky, kteří se sešli na Konzervatoři Jaroslava Ježka. Večer pak uzavře na elektrické blues s rockovými i jazzovými názvuky orientovaná domácí formace Blue Condition, tvořená zkušenými hudebníky s vynikajícím kytaristou Jiřím Krombholzem v čele.

Koncert amerického saxofonisty Boba Mintzera bude absolutním festivalovým vrcholem. Stane se tak opět v nově opraveném karlovarském ´nároďáku´, a to v pondělí 19. října od 19:30.

Celý večer zahájí Bigband Jazz Fancies, coby nový hudební projekt saxofonisty a ředitele JazzFestu Milana Krajíce. Repertoár tělesa tvoří jednak skladby Milana Krajíce, jednak skladby jazz fusionových těles a hudebníků. „V tomto bandu se sešli ti nejlepší muzikanti, jaké jsem kdy potkal," doplnil ředitel.

Saxofonista Bob Mintzer pak vystoupí se svým Quintetem, které tvoří maďarský klavírista Kálmán Oláh a slovenští jazzoví hudebníci, trumpetista a hráč na křídlovku Lukáš Oravec, kontrabasista Tomáš Baroš a bubeník Marián Ševčík.

Bob Mintzer patří k tenorsaxofonistům, kteří vzešli z newyorské školy 70. let. Skládá pro orchestr, koncertní skupinu i big band. Nahrál na třicet sólových alb, na bezpočtu dalších účinkoval. Hrál s takovými světovými jazzmany, jako jsou například Art Blakey, Jaco Pastorius, Sam Jones, Randy Brecker, Gil Evans nebo také s Newyorskou filharmonií.

„Vstupenky jsou k dostání v infocentrech. Jejich ceny se pohybují od padesáti do dvě stě padesáti korun za ty největší koncerty a vztahují se na ně i slevy pro studenty a důchodce. V posledních letech byly všechny festivalové akce vyprodány, tak věřím v úspěch i letos," dokončil Milan Krajíc.

Festivalový cvrkot lze sledovat také na www.jazzfest.cz.

Hlavní festivalové koncerty

16. 10. od 19:30 Grandhotel Ambassador Národní dům, Karlovy Vary

- Martin Ondráček a Henry Band v programu „Claude Bolling Suite for Cello and Jazz Piano Trio"

- Předání ceny Barona Schoenecka

- Karlovarský symfonický orchestr + Karlovarský Repre Big Band + smíšený pěvecký sbor Karlovarský výběr v programu „Jaromír Hnilička Missa Jazz

- Rene Trossman Band (USA, CZ)

17. 10. od 19:.30, Film Café a Kino Drahomíra, Karlovy Vary Večer regionálních kapel

-Lucie Zemanová & Soul Sisters (CZ)

- S Gustem (CZ)

- Blue Condition (CZ)

19. 10. od 19:30, Grandhotel Ambassador Národní dům, Karlovy Vary

- Bigband Jazz Fancies (CZ) premiéra big bandu Milana Krajíce

- Bob Mintzer Quintet (USA, H, SK)