Výstava se zaměřuje hlavně na dětský svět zastoupený v tvorbě obou bratrů. Ať už jde o literaturu nebo výtvarno z doby první republiky. Josef Čapek je zastoupen olejomalbami, pastely, ale hlavně svými charakteristickými ilustracemi.

K vidění bude ale i zajímavá kuriozita z Josefovy dílny, a to návrh scény baletu pro Clauda Debussyho Hrací skříňka a ke hře Tlustý pradědeček. Mimo scénu se návštěvníkům nabídne i pohled na návrhy textilií z roku 1938. Co by to bylo za výstavu věnovanou Čapkům, kdyby tam nebyly knihy? Výstava je totiž plná knih od obou bratrů. Nechybí ani všemi oblíbená a vyhledávaná Dášeňka čili život štěněte nebo Josefovo Povídání o pejskovi a kočičce, se kterým jsme všichni vyrůstali. Díky tomu si mohou notovat celé generace.

Ilustrační foto.
Bývalou školu v Bohaticích pronajme město Žirafě

Výstava je důkazem, jak se životy, a to osobní i tvůrčí, obou bratrů dokonale doplňovaly a prolínaly. „Josef a Karel jsou pozoruhodnými osobnostmi české kultury, oba vynikali v řadě oborů. Josef, který byl malířem, ilustrátorem, grafikem a žurnalistou, stejně jako Karel, jenž exceloval jako spisovatel, dramatik, literát a filozof. Přesto oba dokázali odhlédnout od vážnosti života a proniknout do dětské duše zcela přirozeně a přesvědčivě, uměli se do dětské mysli naplno vžít, a navíc byli obdarováni talentem, který jim dovoloval vše ztvárnit literárně a výtvarně. Z jejich rozsáhlého díla s výrazným etickým akcentem je možné čerpat sílu a radost dodnes,“ uvedla za galerii Ivana Klsáková. Výstava potrvá už jen do 28. ledna.