Přinášíme vám pokračování reportu z mexického turné Back To School Tour 2016 deathmetalové kapely I Warned You z Karlových Varů, které absolvovala s přáteli, mexickou kapelou Enough Has Been Said (EHBS), a to ve dnech od 15. do 31. ledna letošního roku. Níže je třetí, poslední část.

Report posledně končil u koncertu v Guzmanu.

Tour de ambasády a poslední koncerty

Po nočním mezičase a přespání v hotelu následovala cesta domů do Queretara a celotýdenní jízdy do Mexico City na ambasády, aby se měli naši mládenci jak dostat do Evropy a potažmo domů. Něco šlo vyřešit rychle, něco trvalo déle. Poslední peripetie jsme dokonce dořešili až několik hodin před samotným odletem z Mexika, ale o tom později.

Turné pak pokračovalo opět ve čtvrtek v klubu El Estribo ve městě Celaya. Tady se nám poprvé stalo, že se koncert úplně nevyvedl. Kromě vysoce improvizovaných prostor samotného klubu, byla to spíše zahrada zastřešená plechy na lešení, bylo hrozné i pódium. To bylo celé plechové, takže bubeníci při úderu do kopáku měli celou soupravu o několik centimetrů dále. Franz se s tím ještě dokázal popasovat, ale EHBS došla trpělivost a svůj koncert ukončili po půlce setu. Také lidí bylo poskromnu. Náladu nám to nezkazilo, takové koncerty někdy bývají.

Na pátek byl v plánu koncert ve městě Mixquihuala. Quijote pub byl menší klubík s velmi vřelými návštěvníky. Zažili jsme tu jeden z nejlepších koncertů turné. Pokud jsem psal, že předtím lezli lidé téměř po stropě, tady to byla pravda. Neskutečná energie jak od kapel, tak od lidí sálala všemi směry. Dokonce dvojice dívek při mosh pitu sejmula Víťu, který sejmul mě a já sejmul aparát. Po pár vteřinách rovnání věcí a sebe sama jsme pokračovali dále, bez toho že by kdokoliv z nás přestal hrát. Tequila tekla proudem a docházelo i k stage divingu. Po koncertě pak přišlo zjištění, že jeden ze dvou šoférů se pěkně zřídil, a to dokonce tak, že sám uznal, že už na řízení nemá, což nás vzhledem k předchozím zkušenostem překvapilo.

Naložily se věci a část druhé posádky, co musela a chtěla zmizet, vyrazila. Zůstali jsme s Víťou a parťáky z EHBS v klubu, koupili basu piv a zakalili, s tím, že spát se bude u promotéra doma.

Ráno nás pak přivítala jeho máma, táta, sestra i děda. Dostali jsme cheesecake, jelikož vlastnili menší pekařství, a zvláštní polévku, kde bylo místo krutónů nachos. Na rozehnání kocoviny nás pak obdarovali mandarinkami.

Předposlední koncert Back To School Tour 2016 se uskutečnil v samotné metropoli země Mexico City. Město, jež má přes dvacet milionů obyvatel, ještě nikdo z nás nikdy neviděl.

Akce se odehrávala v El Cuartelu a jednalo se o druhou nejslabší událost turné. Lidí bylo dost, ale ať se všechny kapely snažily sebevíc, všichni jen stáli a koukali. Inu, namlsali jsme se v městečkách, kde měli obyvatelé jiný přístup. Ztuhlost publika trvala celý večer, a to i přesto, že zde hrálo šest kapel.

Poslední show a rozlučková party

Poslední zastávkou pak bylo opět město, kde to všechno začalo. Queretaro a restaurace, která by se dala česky přeložit jako U Piráta. Připraven tu byl velice pestrý večer, začínající hardcorem, přes math rock až po naše metalové běsnění. Tento večer jsme uzavírali a tečka na závěr se povedla.

Kluci z EHBS nám pak připravili překvapení v podobě afterparty. Jelikož jsme následující den vyráželi kolem sedmé ráno a potřebovali jsme balit, nepřišlo nám to jako dobrý nápad, ale řekli jsme si, že na pivko zajdeme.

Když jsme kolem půl páté ráno končili, tušili jsme, že nás čeká dlouhá cesta domů. Většina z nás byla vzhůru nonstop.

Cestou necestou, se štěstím domů

Po odbavení v Queretaru jsme vyrazili zpět do metropole. Po cestě ještě volali Víťovi, že má konečně dodělány všechny potřebné papíry k tomu, aby se mohl vrátit domů. Museli jsme vyřešit, jak se z letiště dostat na ambasádu. V plánu bylo taxi, které by stálo skoro tolik, co jsme měli u sebe na celé ty tři týdny. Potkalo nás ale neskutečné štěstí v momentě, kdy šel Franz hledat pobočku AirFrance.

Tímto letištěm projde denně přibližně 86 000 lidí a Franz hned pod schody potkal Chema, frontmana hardcoreových Thell Barrio, který pořádal zmíněnou benefici v Guadalajare a který s námi pil do svítání.

S kapelou totiž vyráželi na evropské turné, a letěli jsme dokonce do Paříže stejným letadlem. Jeho kámoš zavezl kluky na ambasádu, a to asi za desetinu ceny na palivo, a my se konečně mohli v klidu prospat v hale mezi fastfoody a směnárnami.

Pak jsme přijeli domů. Do deště a zimy.

A práce.

Fotodokumentaci můžete vidět na Facebooku či BandZone profilu kapely I Warned You.