„Já se tím léčím. Vymýšlení námětů a jejich realizace mne drží nad vodou," vysvětluje Jiří Böhm. „Nemyslím na své rozmanité a nepříjemné nemoce, zabývám se nádhernou karlovarskou historií a tradicemi a nemám čas na hekání nebo sebelitování. Kupodivu nápadů mám teď víc než za mlada. Tehdy jsem myslel spíš na ženský a na cestování. Teď uvažuji jen o práci, která mne baví, a dokonce posiluje! Dává mi možnost odpoutat se od reality a ponořit se do zapomenutých dějů nebo řemesel, která kdysi v lázeňském městě převládala."

Slavní byli karlovarští nožíři: Voigtové, Erbové, Dammové, Drummové, Platzerové… Znali je nejen doma, ale i v Bavorsku, Hesensku, Prusku a také ve Vídni. Tři desítky rodin se v letech 1820-1840 zabývaly v lázních výrobou nožů.

Lázeňští hosté si odváželi nože se střenkami vykládanými stříbrem i zlatem, s vyrytými monogramy, ornamenty a bohatě gravírované. Pak ó hrůzo! začala v Sasku, Hesensku, Durynsku i Lotrinsku průmyslová výroba nožů a levná komkurence snadno likvidovala karlovarské nožíře. Ti však reagovali pohotově: začali vykládat střenky unikátním broušeným vřídlovcem!

Novinka zabrala, a tak se karlovarští řemeslníci přeorientovali na výrobu perořízků, pečetidel, džbánků, kalamářů, těžítek, kazet, křížků, broží, náušnic, spon na kravaty, různých přívěsků, náramků, dóz, misek, pudřenek, peněženek, penálů, pouzder na brýle, na doutníky, na tabák, na léky, vyráběli manžetové knoflíčky, zapalovače a další upomínkové předměty umělecky vyzdobené vřídlovcovou mozaikou, kombinovanou s granáty, malachity, rohovinou, mramorem, smaltem atd.

Prodávaly se velmi dobře a nové karlovarské řemeslo jen kvetlo! Ukázky této tvorby najdete ve zmíněné knize. Jiří Böhm spolu s fotografem Ladislavem Davidem navštívili snad všechny sběratele karlovarienzií a vyfotografovali vzácné sbírkové předměty, které nenajdete ani v muzeu.

V letech 1898 až 1909 se v Karlových Varech objevila další pozoruhodnost: Karlovarský nakladatel Anton Schneider, ale i pan Enders, majitel tiskárny v Novém Jičíně, začali vydávat pohlednice s motivy lázeňské metropole, orámované tištěnou mozaikou z vřídlovce.

O obtížnosti tohoto tisku se dočtete ve zmíněné knize Jiřího Böhma Karlovarské Vřídlo, vřídlovec a suvenýry. O tom, jak vzácné jsou dnes tyto pohlednice, svědčí jejich cena v antikvariátech: co pohlednice, to tisíc korun!

Za zmínku stojí, že po 105 letech vydal i Jiří Böhm sérii 12 pohlednic Karlových Varů orámovaných tištěnou vřídlovcovou mozaikou.

V knize najdete i vyprávění o japonském porcelánovém pavilonu, který stával v Rybářích, tam co se dnes chodíme koupat na Rolavu.

Nechybí ani historie karlovarských oplatek nebo karlovarských zkamenělých růží a unikátní dobové fotografie včetně originálního „lázeňského šviháka".

Eva Hanyková