Na právě skončeném mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech bodoval Jan Svěrák v hlavní soutěži se svým loutkovým filmem Kuky se vrací. Přestože ho nazýval tak trochu „exotem“ mezi hranými snímky v soutěži, porota mu dala druhé hlavní ocenění – Zvláštní cenu.

Jste rád, že Kuky zaujal porotu?
Jsem. I když vtipnější by mi přišlo, kdybychom vyhráli mužský herecký výkon – pro Kukyho… Ale uznávám, že dát cenu plyšákovi už chce kus odvahy a velkorysosti. To by bylo na mezinárodní porotu příliš.

Potěšily vás ohlasy, které měl Kuky na festivalu?
Moc. Bál jsem se, že zahraniční novináři budou mít problém sledovat film s tolika anglickými titulky, přece jen je v něm dost dialogů. Ale zjevně jim to tolik nevadilo. V americkém časopisu Hollywood Reporter vyšly moc hezké recenze, to může filmu hodně pomoci do světa. A samozřejmě, skvěle ho přijalo karlovarské publikum – projekci ve Velkém sále viděla spousta dospěláků. A děti si Kukyho vyloženě přivlastnily. I díky soutěži, kterou vymyslel Honza Dědek z Festivalového deníku. Každý den jsme schovali jednoho Kukyho někde po Varech a kdo ho našel, byl jeho. Já vymýšlel úkryty, Honza ukrýval. Bavilo to i dospělé, jsem rád, že dokážou být taky hraví, stejně jako já.

Jak cenu oslavíte?
Zapijeme to s tvůrčím týmem kvalitním šampaňským. I když původně jsem počítal maximálně s diplomem, podle toho jsem vybral peníze… Tohle bude drahý!

(ska)