Jubilejní dvacátý kalendář, který všechny své majitele provede rokem 2011, připravil Karlovarák Jiří Böhm. Majitelé kalendáře se mohou na akvarelech, jejichž autorem je zesnulý karlovarský malíř František Holdosi, seznámit s dnes už neexistujícími karlovarskými architektonickými unikáty.

„Od druhé světové války se na architektuře Karlových Varů podepsaly všechny režimy. Devastaci památek začal už Hitler. V období nacismu zanikla například původní litinová Vřídelní kolonáda. Válečné mašinérii nacistického Německa se v lednu 1939, kdy demolice kolonády začala, tuny kovů hodily,“ říká autor kalendáře. Za druhé světové války zmizel z mapy města i dům Bílá labuť, ve kterém pobýval německý básník Schiller, i židovská synagoga.
Devastace karlovarských domů však pokračovala i po válce. Například porcelánový pavilon spadl počátkem padesátých let. Nikdo neměl chuť unikátní stavbu spravovat…

Když Jiří Böhm dokončil devatenáctý kalendář, říkal, že ten dvacátý bude poslední. „Mám v hlavě námět ještě na dva,“ poupravil svůj názor poté, co dvacátý spatřil světlo světa. „Mé kalendáře nejsou jen nahodilou sbírkou fotografií. Vždy měly tematický náboj. Například karlovarské lázeňské lesy v minulosti, doprava z let minulých či významní návštěvníci města,“ potvrzuje Böhm.

Dvacátý kalendář ovšem najde využití i po roce 2011. „Stačí jednoduše odstřihnout kalendárium a akvarely, jimiž se dají vyzdobit třeba kanceláře, jsou na světě,“ přibližuje Böhm.

Dá se říci, že jedinou nevýhodou těchto děl, která v minulosti dostaly takové osobnosti, jako je Dagmar Havlová, herec Gerard Depardieu či bývalý sovětský politik Michail Gorbačov, je fakt, že se špatně shánějí. Koupit se dají pouze na třech místech v Karlových Varech: v infocentru krajské knihovny, v prodejně knih v ulici I. P. Pavlova za Thermalem a ve velkoprodejně knih v obchodním centru Varyáda. „Zájemci by si ale měli pospíšit. K mání je posledních sto kusů,“ dodává Jiří Böhm.