Po Divadelní komedii, která se až dosud dočkala třinácti repríz, nastudoval divadelní soubor Městského divadla v Karlových Varech druhý kus. Černá komedie Potmě autora Petera Shaffera bude mít premiéru v sobotu 17. března.

„Je to další potvrzení toho, že se místní divadelní tvorba stala součástí našeho města. A znovu si pochopitelně budeme přát obrovský úspěch,“ uvedl primátor Petr Kulhánek.

Komedii Potmě s Pavlem Novým v hlavní roli nastudoval umělecký šéf divadla Jiří Seydler. V dalších rolích diváci uvidí Lenku Ouhrabkovou, Ladislava Odrazila, Lucii Domesovou, Karla Besedu, Alexandru Ptáčkovou a Petra Richtra.

„Komedie Potmě je úžasná divadelní hra. Peter Shaffer je známý autor, mimo jiné zpracoval předlohu ke slavnému Formanovu Amadeovi. A jsem velmi rád, že hlavní roli plukovníka přijal Pavel Nový,“ vysvětlil umělecký šéf divadla Seydler.

Pavel Nový si karlovarské angažmá pochvaluje. „V Karlových Varech jsem hrál sedm let a potkal jsem se zde s výjimečnými herci. Gustav Opočenský byl můj učitel a skvěle jsem si rozuměl také s Františkem Olšovským. To byli báječní kolegové. Vracím se sem rád a ještě k tomu je na repertoáru takhle báječný titul,“ uvedl Pavel Nový.

Magistrát letos dotuje městský divadelní soubor půldruhým milionem. Podle vedení je to na hraně, ale s penězi vyjít musejí.

Potmě

Komedie potmě otevřela Peteru Shafferovi cestu na evropská jeviště. Dnes je pokládána za jednu z nejoriginálnějších, nejduchaplnějších a nejzábavnějších komedií situačního žánru vůbec. A nápad, na němž je založena – záměna světla a tmy – za nápad století. A nebyl by to Peter Shaffer, kdyby jím směřoval pouze k formě. Formální princip samozřejmě otevírá prostor velice neotřelé a neodolatelné situační komice. Zároveň však nese obsah, téma: Jak se chováme, když na nás není vidět? A jaký je smysl naší přetvářky, když většinou vidět jsme? Všichni si přece na něco hrajeme. Komedie potmě je nádherná fraška o pokrytectví.
Hrají: Pavel Nový, Lucie Domesová, Ladislav Odrazil a další.