VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karlovarské muzeum je vystěhované, nastupují stavbaři

Karlovy Vary - Sbírky, nábytek, velkoformátový model Karlových Varů, velkoplošné obrazy, to vše je již z bývalé stálé expozice karlovarského muzea odstěhováno a uloženo. Do sbírek mezitím přibyl zvětšený model sochy Karla IV. Rekonstrukce muzea může začít.

17.9.2015
SDÍLEJ:

PŘEVÉZT A NEPOŠKODIT. Stěhování sbírek bylo často velmi náročné. Foto: Foto lev

Na sklonku srpna předalo Muzeum Karlovy Vary svou budovu na Nové Louce stavbařům. Hlavním důvodem stavebních úprav muzejní budovy je vybudování nové stálé expozice. Ve zcela nové podobě ji návštěvníci uvidí na jaře 2017, v roce, kdy bude muzeum oslavovat 150 let své existence.

„Nová expozice bude důstojnou odpovědí na toto kulaté výročí. Je standardní měnit muzejní expozice v cyklech po patnácti letech, my se této změny dočkáme až po téměř třiceti letech, ale i za to jsme rádi, zvláště pak o to víc, když se náš zřizovatel Karlovarský kraj rozhodl celou akci zainvestovat sám. Blížící se výročí muzea je pro nás hlavní motivační silou ke změně a to nemluvím jen za sebe, ale za celý tým kurátorů odborných pracovníků muzea, kteří mají osobní odpovědnost za přidělené tematické moduly nové expozice," říká ředitelka muzea Lenka Zubačová.

Změny budou výrazné

Záměr vytvořit novou expozici se zrodil již v roce 2012. Vznikla první idea, obsahový scénář a libreto nové expozice, na niž si muzeum slibovalo získat finance z Norských fondů. Po dvou letech ostrého pracovního tempa a kolotoči nutných výběrových řízení přišlo zklamání muzeum na evropské dotace nedosáhlo. Naštěstí Karlovarský kraj vybudování nové expozice podpořil.

Vybudování nové expozice s nezbytnými stavebními úpravami úzce souvisí, proto je muzeum od počátku února zavřené na dobu dvou let. Změny však budou výrazné. Vstupní vestibul bude příjemný a přívětivější než nyní, návštěvníkům s omezenou pohyblivostí bude k dispozici výtah, projekt pamatuje i na samoobslužnou šatnu a malé bistro.

„V expozici bude kromě unikátních sbírkových předmětů i řada modelů či kopií sbírek, ale také například i faksimile zakládací listiny Karlových Varů (privilegium Karla IV. ze 14. srpna 1370), respektive její tereziánský opis z roku 1747, protože originál se nedochoval. Digitální snímky tohoto privilegia nám laskavě poskytl Státní archiv v Karlových Varech. Začali jsme intenzivně pracovat na tvorbě multimediálního obsahu a na realizaci efektových projekcí. Výsledkem bude jedinečné autorské dílo s vysoce sofistikovanou technologií. Budoucí návštěvníci se mají určitě nač těšit," věří Zubačová.

Součástí sálů pro krátkodobé výstavy v přízemí bude i přilehlé nádvoří, které zejména v létě bude sloužit pro vystavení uměleckých solitérů. A nově zde rovněž vznikne oddychová zóna pro rodiny s dětmi a konferenční místnost.

Došlo i na motorovou pilu

Bezmála půl roku trvala likvidace, přesněji rozebrání staré stálé expozice, pečlivé čištění a zabalení sbírkových předmětů a jejich uložení do depozitářů. Únor byl ve znamení přesunu sbírek do depozitářů. Znamenalo to každý jednotlivý předmět z jednotlivých sbírkových fondů vzít do ruky, prohlédnout jeho stav, zabalit ho a uložit do transportních beden. Případně jej ještě předtím očistit či rozhodnout o jeho restaurování. V březnu se stěhoval sbírkový nábytek, vzhledem k velikosti řady kusů byla potřeba pomoc stěhovací firmy. V dubnu došlo na postupnou a ekologickou likvidaci mobiliáře starých výstavních vitrín. Posledními fázemi byly v květnu a červnu deinstalace velkoformátových vzácných obrazů a jejich přeprava do chebského muzea, kde budou téměř dva roky deponovány, a stěhování velkoformátových modelů Karlových Varů a Lokte.

Zejména stěhování modelu Karlových Varů znázorňujícího podobu města kolem roku 1650 o rozměrech 3 x 4,5 m bylo oříškem, protože byl před třiceti lety instalován přímo na místě.

„Po konzultaci s odborníky bylo nutné model rozdělit na takové segmenty, s kterými by bylo možné projít dveřmi, naložit je a převézt do depozitáře. Bylo nutné sejmout s největší opatrností část domečků a určit místa řezu. Při pohledu na motorovou pilu se nám tajil dech, vše ale proběhlo nad očekávání hladce a model byl rozdělen na tři díly," vysvětluje ředitelka.

Model bude samozřejmě součástí nové expozice a navíc bude exponátem interaktivním, kdy si návštěvníci budou moci pomocí ovladače rozsvěcovat jednotlivá místa a na monitoru porovnat změny, kterými zvolené místo v průběhu staletí prošlo, bude také obohacen o projekci dobových panoramat města ze sbírek muzea.

V nové expozici bude návštěvníky vítat mimo jiné zvětšený model sochy Karla IV. Ne originál stojící před Císařskými lázněmi, ale ve sbírkách muzea se nachází jeho sádrový model autora Otakara Švece z roku 1892 a je bez tří centimetrů metr vysoký. Díky moderním technologiím 3D scaneru, počítačům a robotické frézové ruce vznikla replika modelu z polyesterové pryskyřice o výšce půldruhého metru. Kopie může tedy stát v prostoru volně, aniž by bylo třeba obávat se o její poškození.

Nová stálá expozice zážitkovou formou, klidovou částí a faktografickým obsahem přiblíží přehledněji vznik a historii Karlových Varů a dějiny a přírodu Karlovarska. Celou expozicí se rovněž bude vinout dětská stezka s poučením v každém sále. Dále bude celou stálou výstavu propojovat haptická cesta s dotykovými exponáty, doplněnými popiskami v Braillově písmu.

Stavební úpravy muzea by měly být hotové v červenci následujícího roku, v listopadu téhož roku bude připravená nová expozice, následovat bude zkušební provoz veškerých technologií a na jaře 2017 bude muzeum pro veřejnost slavnostně otevřeno.

Architektem muzejní expozice je ateliér SGL Projekt. Realizaci stavebních úprav provádí firma Bolid M a realizaci expozice provede sdružení firem Revyko Etna Acer Design. Předpokládaná výše celé investiční akce činí třicet milionů korun. (lev)

Autor: Redakce

17.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto. Pěvecká soutěž je na programu začátkem listopadu.

Pěvecká soutěž Antonína Dvořáka pomůže mladým pěvcům ke slávě

Vybrané lokality
10

Doplatek na bydlení v Sokolově končí. Žadatelé půjdou do jiných měst

Surově zbil jiného návštěvníka baru, navíc to nebylo poprvé

Karlovy Vary – V jednom z místních klubů došlo k surové rvačce. Agresor zbil jiného návštěvníka, ten skončil s těžkým poraněním hlavy.

Žil u nás bez povolení, policie ho odvezla na záchytku pro cizince

Karlovy Vary - Policisté uskutečnili další pobytové kontroly a ulovili na Chebsku Vietnamce, který tu neměl co dělat.

Koupili si triko a mají strom na Šumavě

Šumava – Dva bratři, Richard a Filip Brožovi ze Železné Rudy, milují Šumavu natolik, že ji chtějí dělat ještě krásnější. Díky nim má nyní 350 lidí z celé republiky na Šumavě svůj strom.

Ostrý zloděj vyhrožoval ostraze

Karlovy Vary - Muž chtěl odejít bez zaplacení, ale zastavila ho pracovnice ostrahy. Začal jí vulgárně nadávat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT