Zahajovací večer ve Velkém sále Thermalu už pojedenadvacáté moderoval Marek Eben. Přítomní, mezi nimi i ministr kultury Daniel Herman, vicepremiér Pavel Bělobrádek či předseda Sněmovny Jan Hamáček, zatleskali tradiční pódiové show bratří Cabanů i nové filmové znělce. Jejím hrdinou je herec, scenárista, spisovatel, dramatik a textař Zdeněk Svěrák, který koncem března oslavil osmdesátiny.

Když prezident festivalu Jiří Bartoška Dafoeovi předával cenu, tleskalo se vstoje. Držitel dvou oscarových nominací za herecké výkony ve snímcích Četa a Ve stínu upíra z přelomu 80. a 90. let, je kvůli drsné tváří a ostrému pohledu často obsazován do záporných rolí. Loni v létě oslavil šedesátiny.

V delegaci k filmu Anthropoid o atentátu na protektora Reinharda Heydricha byli režisér Sean Ellis a herci Jamie Dornan, Toby Jones, Aňa Geislerová, Alena Mihulová a Václav Neužil. Projekce se zúčastnil i ministr obrany Martin Stropnický.

Při příležitosti premiéry se organizace politických vězňů a organizace zabývající se vyrovnáním s totalitní minulostí obrátily na vládu a Parlament ČR, aby přijaly novelu zákona, jež umožní exhumaci a identifikaci tělesných ostatků příslušníků II. a III. odboje, kteří leží v masových hrobech, a jejich důstojný pohřeb. "Těla československých parašutistů, kteří vykonali jeden z nejstatečnějších a nejvýznamnějších odbojových činů 2. světové války - útok na Reinharda Heydricha, se stále zřejmě nacházejí v masovém hrobě v Praze-Ďáblicích, kam byla naházena před více než 70 lety," uvedly v prohlášení.

Anthropoid se promítal kromě Velkého sálu Thermalu i v dalších dvou sálech určených veřejnosti. Za českou stranu byli koproducenty David Ondříček a Kryštof Mucha ze společnosti Lucky Man Films. Vznikl za podpory ministerstva obrany České republiky, Státního fondu kinematografie, natáčení podpořil Magistrát hlavního města Prahy. Odborné konzultace poskytli pracovníci Vojenského historického ústavu.

Zájem veřejnosti
Příjezdy hostů před Thermal doprovázel tradiční zájem veřejnosti. Zvláště paní a dívky aplaudovaly Dornanovi, hlavnímu představiteli loňské erotické romance Padesát odstínů šedi. Jak on, tak Dafoe při příjezdu pozdravili diváky a rozdali pár autogramů. Stejné nadšení způsobil i Jaromír Jágr, též host večera.

Dafoe byl nadšen sestřihem svých rolí, který předání ceny předznamenal. "Jsem šťastný, že mohu být v Karlových Varech. Film je důležitý, hodně nám toho dává a jsem hrdý, že byl můj přínos oceněn," uvedl.

"Loni byl oslavován 50. ročník festivalu a letos je tomu sedmdesát let, kdy v Karlových Varech usedli diváci poprvé do kin, aby byli při zahájení prvního ročníku. Strašně to uteklo. Změnila se poetika filmová, měnila se politická situace a měnil se i festival. To jediné, co zůstává, je okouzlení filmem, jehož prostřednictvím filmaři dávají divákům zprávu o tomto světě. Není moc radostný, ale děkujeme za toto nastavené zrcadlo," zahájil Bartoška letošní ročník.