Ve věkové kategorii 15 až 18 let je totiž návštěvníků knihoven pouze malé procento. A zdá se, že v Karlových Varech našli ten správný recept. „Rozhodli jsme zatraktivnit své prostory knihovny s cílem přitáhnout pozornost mladých lidí a nabídnout jim své služby zajímavě a kvalitně, navíc v pro ně atraktivním prostředí,“ uvedl ředitel krajské knihovny Vratislav Emler.

Krajské knihovně se díky podpoře Nadace ČEZ podařilo změnit a dovybavit interiéry A-klubu. „Tedy oddělení, které je primárně určeno právě mladým uživatelům. To je dáno již profilací jeho fondu, který obsahuje počítačovou, hudební, sci-fi a fantasy literaturu, komiksy, hudební nosiče, filmy na DVD, stolní deskové hry, noty nebo hudebniny,“ poznamenal Emler.

V rámci podzimního projektu tak byl A-klub vybaven nejen spoustou pohodlného sedacího nábytku a dalších doplňků, jako jsou různé taburety, válecí pytle či polštáře s komiksovým potiskem, ale také zcela novou promítací technikou, díky které bude moci toto oddělení zatraktivnit své vzdělávací a kulturní programy o interaktivní složku.

Interiér A - klubu v karlovarské krajské knihovně.

Pro trávení volného času mimo četby, poslouchání hudby či hraní deskových her je nově k dispozici také X-box, který je mezi mládeží velice populární. K dispozici je tak herní konzole, díky níž se dostanou do virtuálního světa.

„Dva ovladače, dva hráči či ovládání vlastním tělem díky kinect. Můžete u nás tančit, jezdit na vodním skútru, hrát tenis, bowling a mnoho dalšího. Náš X-box nabízí hry až pro čtyři hráče ovládané vlastním tělem,“ vysvětluje vedoucí oddělení A-klubu Romana Vlčková. „Rozhodli jsme se nový X-box tak trochu nadělit mladým jako pomyslný vánoční dárek. Jeho provoz startujeme ve středu 27. prosince v 16 hodin,“ dodala.

Jelikož hraní her má být odměnou a ne hlavní činností v A-klubu jsou pro jeho používání stanovena přesná pravidla. Zájemce o hraní musí být registrovaným čtenářem Krajské knihovny Karlovy Vary starším 15 let.

Hry na X-box se půjčují v A-klubu, kde bude hráči hra načtena na čtenářské konto jako třeba vypůjčená kniha. Hry se půjčují pouze prezenčně, to znamená, pouze k užívání v budově knihovny, nepůjčují se domů. Možnost hraní středa a pátek od 16 do 19 hodin a sobota od 9 do 15 hodin v A-klubu Dvory.

Interiér A - klubu v karlovarské krajské knihovně.

Součástí projektu bylo též dovybavení A-klubu hrami k venkovnímu použití. Jedná se například o kuželky, pétanque či kroket. Na jaře 2018 proběhne na dětském hřišti v areálu Krajského úřadu Karlovarského kraje ukázka těchto venkovních her, zájemci si je budou moci vyzkoušet a třeba i vypůjčit. Půjčování venkovních her se tak stane novou zábavnou službou krajské knihovny.

„Věříme, že díky tomuto projektu nabídneme mladým lidem, ale samozřejmě nejen jim, atraktivní a zajímavé prostředí pro trávení volného času a zvýšíme návštěvnost A-klubu a zájem o služby knihovny obecně,“ podotkl ředitel knihovny Emler.