Zchátralý kostel v Sedleci už se snaží několik let zachránit místní lidé, kteří shánějí peníze, pořádají benefiční koncerty a zároveň dělají i spoustu oprav sami. Konkrétně koncerty jsou hojně navštěvované i letos a kostel nabídne do konce roku ještě několik dalších lahůdek.

Potvrdil to Alois Kůrka, předseda Občanského sdružení na záchranu kostela sv. Anny v Sedleci. „Návštěvnost je velmi slušná a jsou i lidé, kteří chodí na koncerty pravidelně a rádi se sem vracejí. To nás moc těší,“ řekl Kůrka.

Jednou z lahůdek, které kostel v budoucnu čekají, je určitě i závěrečný koncert Jazzfestu, který se zde bude konat 24. října. „Koncert nabídne i symfonický orchestr a mnoho dalších zajímavostí. Dále se připravuje koncert na 1. advent i zlatou neděli, před půlnoční mší na Štědrý večer a podobně,“ dodal předseda sdružení.

Koncertů se v kostele koná zhruba dvanáct až patnáct. „Myslíme, že je to optimální počet, protože se v kostele netopí, a tak je možnost dělat koncerty zhruba devět měsíců v roce,“ nastínil Kůrka.

Právě benefiční koncerty jsou zdrojem příjmů na opravy této historické budovy. „Návštěvníci věnují různé částky a přispívají nám i různí lidé a také firmy, kteří darují i velmi zajímavé částky. Nedávno nám dal štědrý dar například Karlovarák Vlastimil Balcar. Díky těmto financím můžeme dodělávat kostelní hodiny a podobně. Chceme v opravách pokračovat a vrátit kostelu jeho krásu a eleganci. Na příští rok máme celou řadu plánů, například rekonstrukci věžičky kostela,“ doplnil předseda Kůrka.

Aktivity sdružení vítají i lidé v Sedleci a Karlových Varech. „Práci sdružení rozhodně podporuji, protože si myslím, že má velký smysl. Zaprvé zachraňuje tuto památku a také přináší lidem kulturu,“ řekl dárce Balcar. „Vždy sem na tyto koncerty chodíme, protože je tady krásná atmosféra, která stojí za vidění,“ uvedla pravidelná návštěvnice koncertů.
V kostele nyní také funguje výstava s názvem Necháme to tak, která ukazuje fotky ohrožených církevních budov. Ta bude k vidění až do jara. „Snažíme se dělat maximum,“ uzavřel Alois Kůrka.