John Malkovich, Antonio Banderas, Isabelle Huppertová, Miloš Forman – to jsou hvězdy, které ozdobí letošní 44. ročník karlovarského festivalu, který začíná v pátek 3. července.

Miloš Forman, kterého potkáme v pátek večer na slavnostním zahájení a projekci úvodního amerického filmu Dar, představí na festivalu ve světové premiéře svůj snímek Dobře placená procházka.

Spolu s režisérem se v sobotu odpoledne po červeném koberci před Thermalem projdou i herci z filmu, který vznikl podle stejnojmenného divadelního představení – očekáván je Jiří Suchý, Dáša Zázvůrková či Tereza Hálová.

Hvězdy na koberci

Formanova premiéra zároveň odstartuje přehlídku známých hostů, kteří se projdou po rudém koberci. V neděli se mohou fanoušci těšit na Francouzku Isabellu Huppertovou, která uvede film Villa Amalia, v úterý na Juraje Herze a horor T.M.A., v pátek se na červeném koberci vystřídají největší letošní hvězdy: John Malkovich a Antonio Banderas.

Oba se představí netradičně, v roli režisérů. První uvede mj. snímek Tanečník seshora, který doprovodí účastí hlavní protagonistka, italská herečka Laura Moranteová, jež si ve filmu zahrála s Javierem Bardemem. Banderas přiveze svůj druhý režijní počin Letní déšť.

Přijede ale i celá řada dalších, byť méně známých celebrit – režisér Patrice Chéreau, Paul Schraeder či americký filmař Alan Rudolph.

Thrillery, parodie i žánrovky

Soutěž nabídne čtrnáct filmů z celého světa. Český film se mezi ně nedostal, ale uvidíme slovenský Pokoj v duši. Předsedkyní hlavní poroty (kde zasedne i český režisér Ivan Zachariáš) je letos francouzská producentka Claudie Ossardová, jež má na kontě mj. Amélii z Montmartru.

Spoustu novinek přinesou jednotlivé sekce, za všechny zmiňme alespoň Aronofského Wrestlera, Antikrista Von Triera, Rozervaná objetí Pedra Almodóvara nebo švýcarský dokument Bzučení hmyzu: Zápisky mumie – reálné deníkové zápisky muže, který se rozhodl spáchat sebevraždu vyhladověním.

Oblíbenou sekcí jsou už tradičně Půlnoční hity. Společným prvkem filmů z USA, Norska, Španělska či Velké Británie je fenomén parodie. Potkáme ho ve filmech Černej Dynamit, poctě třicet let starým blaxploitation filmům, nactiutrhačně se k legendárnímu Mlčení jehňáte a Vřískotu chovají tvůrci španělské parodie Sexykiller, satirickou variaci na žánr „kuchyňských dramat“ 50. a 60. let nabídne zase horor Mamka a taťka plný krvavě netradičních výchovných metod.

K vidění bude i nejnovější snímek Jima Jarmusche Hranice ovládání, jenž představí divákům černý herec Isaach De Bankolé.

Češi mimo soutěž

S výjimkou soutěže poběží ve Varech i některé české novinky a starší snímky – mj. Procházkové film Kdopak by se vlka bál, El Paso Zdeňka Tyce, Herzova T.M.A. a česko-polská komedie Operace Dunaj režiséra Jacka Glomba o polském tanku, který se 21. srpna 1968 zatoulal kdesi v českém pohraničí.

Nová multifunkční hala KV Arena si na křest filmem ještě počká. Od poloviny června je připravená k provozu, karlovarský festival by ale měl její prostor naplno využívat až příští rok. Přesto se aréna letos přece jen nakrátko veřejnosti představí. Tuto neděli se tu promítne válečné drama Tobruk, a to v exkluzivní digitální verzi 4K.

Vstupné

Lístky na páteční i sobotní filmy jsou už téměř vyprodány – ve středu, kdy prodej začal, byl o ně velký zájem. Od čtvrtka se lístky a akreditace prodávají a vydávají od 8 hodin ráno. Vstupné zůstává stejné – běžné 65 korun, se slevou padesát.

Kdo si pořídí Festival Pass, může si vyzvednout tři vstupenky na tři různé projekce. Akreditace se vydávají ve čtyřech verzích – na den, tři dny, pět dní a celou dobu festivalu. Ceny se pohybují od 200 do 1000 korun (se slevou od 150 do 700 Kč). Držitelé Festival Passů, kteří neseženou vstupenky na filmy, o něž mají zájem, mohou zkusit čekat před sálem – organizátoři budou stejně jako každým rokem pouštět diváky bez lístků na sedadla, která zůstanou v sále neobsazená.