Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Antonín Dvořák, umělec světový a tolik český...

Karlovy Vary – Osudy slavných hudebníků s připomenutím jejich návštěv v Karlových Varech.

7.6.2010
SDÍLEJ:

Antonín Dvořák (1841—1904)Foto: Archiv A. Ježka

První část

Zrání

Karlovy Vary leží v pomyslném průsečíku cest mezi Paříží a Vídní, mezi Lincem a Drážďany, mezi Římem a Berlínem nebo Petrohradem. V průběhu staletí se staly místem setkání významných osobností, z nichž nás v malém cyklu portrétů pro Karlovarský deník zajímají především slavní hudebníci.

Po Johannu Sebastianu Bachovi, Wolfgangu Amadeovi Mozartovi a jeho synu Františku Xaverovi je to Antonín Dvořák, který má v hudební historii Karlových Varů dominantní postavení. Při svých návštěvách se zde scházel a jednal o edici svých děl s berlínským nakladatelem Fritzem Simrockem, s hudebním kritikem Dr. Eduardem Hanslickem, přátelil se s rodinou Labitzkých nebo s karlovarskou hudební osobností Aloisem Janečkem.

Dvořák navštívil Karlovy Vary sedmkrát. K nejvýznamnějším patří kontinentální premiéra jeho Novosvětské symfonie 20. července 1894 v Poštovním dvoře.

Měl se stát řezníkem

Antonín Dvořák se narodil 8. září 1841 v Nelahozevsi u Kralup nad Vltavou jako první z devíti dětí. Původně se měl stát řezníkem. Otcova živnost se dědila z pokolení na pokolení.

Podle skladatelova pozdějšího vyprávění navštěvoval s otcem trhy s prodejem dobytka. Jednou vedl mladý Toník z jarmarku na provaze dobytče, které bylo silnější než on a cestou ho zatáhlo až do rybníka. Tehdy se prý zařekl, že řezníkem nikdy nebude. Jindy, to mu bylo devět let, byl svědkem první jízdy parní lokomotivy, která projela z Prahy přes Nelahozeves. To byl možná počátek jeho zaujetí pro lokomotivy a vše, co souviselo s dopravou. Zdědil však lásku k hudbě.

Když mu bylo dvanáct let, poslal ho otec ke strýci do Zlonic, kde se měl dobře naučit německy. Dvořákův učitel ve zlonické škole Liehmann byl skladatelem, varhaníkem a klavíristou. Brzy rozpoznal mimořádný talent, a tak Antonín dostával základy hudební harmonie, učil se hře na violu a varhany. Liehmann mu dovoloval na ně hrát i při mších. Když to otec zjistil, nebyl spokojen, a tak poslal syna do České Kamenice. Ale i tam měl mladý Dvořák učitele muzikanta, ředitele kůru zdejšího chrámu.

V té době se však dostala otcova živnost do kritické situace. Malý Antonín musel zpět a převzít řeznictví. K hudbě utíkal, kdy to jen šlo. Všední den řezničina, o svátcích muzika. Učitel i strýc přemlouvali otce, aby dal kluka na studie. Teprve když strýc přislíbil finanční pomoc, změnila se situace a šestnáctiletý Antonín odejel studovat na varhanickou školu do Prahy. Absolutorium složil v červenci 1859 veřejným koncertem.

V Praze dřel bídu s nouzí. Bydlil většinou v podnájmech u příbuzných. Přijal místo violisty v Komzákově kapele, se kterou hrál na tanečních zábavách, na promenádních koncertech, ale od roku 1862 i v Prozatímním divadle, v operách Verdiho, Donizettiho aj., často pod taktovkou Bedřicha Smetany. Začal psát vlastní skladby.

Vzplanutí k Josefíně

Aby si přivydělal, učil děti majetnějších rodičů hrát na klavír. Do jedné své žákyně se zamiloval. Ovšem krásnou Josefinu Čermákovou obdivovala celá Praha! Byla herečkou v Prozatímním divadle, kde hrál Dvořák na violu. Vzplanutí k Josefíně, která si později vzala hraběte Václava Kounice, bylo Dvořákovi pravděpodobně osudové a inspirací pro celý život.

Po odmítnutí Josefínou docházel Dvořák dál do Čermákovy rodiny a začal si nový vztah s jejich další z pěti dcer, o pět let mladší sestrou Josefíny Annou. Anna hrála dobře na klavír a výborně zpívala.

Svatba se konala v roce 1873, kdy Dvořákovi bylo třicet dva let, Anně devatenáct. Podle tehdejších zákonů nebyla plnoletá, zato byla ve čtvrtém měsíci těhotenství. Stala se mu životní oporou, i když právě počátek jejich manželství provázela bída a také nešťastný osud jejich dětí. První tři zemřely krátce po narození. Druhorozená Josefína den po narození, Růženka za necelý rok a Otakárek tragicky, v den Dvořákových narozenin, jako tříletý.

Na tíživé finanční situaci Dvořákovy rodiny se dlouho nic neměnilo. Anna občas zpívala za honorář na kůrech pražských kostelů a Antonín přijal místo varhaníka v kostele sv. Vojtěcha. Zdroj obživy stál na hodinách klavíru v bohatších rodinách. Patřila mezi ně i rodina pražského velkoobchodníka Jana Neffa, rodáka z moravského Lipníku nad Bečvou. Neff sám i jeho žena Marie byli náruživými zpěváky, stejně jako domácí učitelka jejich dětí. Neff si přál, aby Dvořák pro tyto domácí zpěvní produkce některé z moravských písní upravil jako vícehlasé. Dvořák se nespokojil s úkolem pouhého upravovatele lidových melodií a sám nad původní texty začal psát dvojzpěvy s novou, vlastní hudbou. První Moravské dvojzpěvy byly na světě.

Téměř zázrak

Pak se stal téměř zázrak. Psal se rok 1877, který rozhodl o počátku Dvořákova světového úspěchu. Dvořák poslal Moravské dvojzpěvy a další skladby s žádostí o státní stipendium pro mladé, talentované a nemajetné umělce do Vídně. V komisi zasedal mj. i Johannes Brahms, v té době v Evropě uznávaný skladatel a významná vídeňská osobnost. Dvořák získal stipendium ve výši 400 zlatých a tím byla zažehnána bída pro celou rodinu.

Dvořák uspěl v žádostech o stipendium i v dalších pěti letech. Navíc Brahms prostým ušlechtilým dopisem doporučil svému berlínskému nakladateli Fritzi Simrockovi Dvořákovo dílo k vydávání. To se stalo a Dvořákovy skladby se dostaly do orchestrů, škol, učitelům hudby, na konzervatoře a do divadel v celé Evropě. O rok později, v roce 1878, vznikla na Simrockovu žádost prvá řada Slovanských tanců, jako 46. dílo Dvořákovo. Jejich úspěch byl velkolepý. Při poslechu strhávaly posluchače v nadšení. Simrock, který vydělal na tancích miliony, vyplatil Dvořákovi honorář 300 marek. Trapně malá mzda. Ale svět zjistil, že se v Čechách narodil skutečný génius. Začala Dvořákova vítězná cesta světem, cesta za slávou!

Alois Ježek

7.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Limbo svou hudbou okouzlí dokonce i galerii.

Jazzfest uvede další koncert v Galerii umění Karlovy Vary

Futsal: Veteráni z Fut Fetu porazili mladíky karlovarské Slavie

Karlovarský kraj – Jako první na futsalové krajské scéně odstartoval během uplynulého týdne krajský přebor. Ten letos čítá sedm účastníků, kteří si to v jedenadvaceti kolech rozdají o vítěznou trofej.

III. třída: Sadov přestřílel tým Útviny a posunul se na druhé místo

Karlovarsko – Osmé kolo okresní fotbalové III. třídy přineslo vesměs vítěznou radost hostujících týmů, tedy až na dvě utkání. V prvním uspěly na domácím hřišti Potůčky, které v derby horalů porazily nedaleké Abertamy.

Akční Vladař podpoří místní projekty stovkami milionů

Karlovarsko - Po několikaletém úsilí má Místní akční skupina (MAS) Vladař schválenou strategii komunitně vedeného rozvoje. Jde o moderní trend v podpoře rozvoje venkovských oblastí a využití principu plánování tak zvanou metodou Leader.

Bečovu se víkend nepovedl, inkasoval 20 gólů

Karlovarsko – Nepovedený víkend. Ten si ´užili´v okresním přeboru fotbalisté bečovského Slavoje, kteří měli na programu hned dvě utkání.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení