Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Antonín Dvořák - cesta ke slávě!

Osudy slavných hudebníků s připomenutím jejich návštěv v Karlových Varech

21.6.2010
SDÍLEJ:

Antonín Dvořák (1841—1904)Foto: Archiv A. Ježka

Dokončení

Po dvou letech skladatelova pobytu v Americe si přijel Dvořák na pár měsíců oddychnout do milovaného domova. Přivezl s sebou mj. i zápisník skic a hudebních nápadů. A právě odtud motivy pro cyklus osmi humoresek. Sedmá se dočkala světové obliby a proslulosti. Vypráví se, že tato melodie napadla Dvořáka ve vlaku. Odtud houpavý rytmus její prvé části. Nakladatelé ji vydali v tisícových nákladech a nejrůznějších úpravách, zejména potom, když ji začal hrát Jan Kubelík.

Slavný Koncert h moll pro violoncello a orchestr patří k nejoblíbenějším a nejslavnějším dílům A. Dvořáka. Vznikl v letech 1894 a 95 v závěru období pobytu v Americe. III. větu po svém návratu do Čech skladatel přepracoval. V Americe přes všechny úspěchy a skvělé existenční podmínky nepřestal toužit po vlasti. B. Šafránek napsal, že spíš než koncert v obvyklém slova smyslu je toto dílo spíše symfonickou básní, jejímž motivem je touha po vlasti.

Americké období přineslo mnoho tvůrčích skladatelových činů. Tím největším zůstane trvale IX. symfonie e moll „Z Nového světa“. Velkolepým úspěchem skončilo její prvé provedení v newyorské Carnegie Music Hall 15. prosince 1893.

Na program 12. symfonického koncertu v Karlových Varech v Poštovním dvoře dne 20. července 1894 zařadil August Labitzký Dvořákovu Novosvětskou symfonii a na tištěný program poznamenal „Erstaufführung in Europa“. Že šlo de facto pouze o kontinentální premiéru, se zjistilo až po 70 letech.

Kontinentální premiéra Novosvětské symfonie se stala fenoménem, který dal podnět pro vznik novodobých hudebních tradic v Karlových Varech. Patří mezi ně především Dvořákovy karlovarské podzimy, Mezinárodní pěvecká soutěž A. Dvořáka a činnost Mezinárodního pěveckého centra A. Dvořáka, o.p.s., přejmenování základní umělecké školy na Základní uměleckou školu A. Dvořáka, hotelu Pinkas na hotel Dvořák, městských sadů na Dvořákovy sady se sochou sochaře Karla Kuneše aj.

Antonín Dvořák byl umělcem skromným, nábožensky hluboce založeným, který miloval přírodu. Jeho láskou byli holubi, které dokonce choval na svém letním sídle ve Vysoké u Příbrami. Byl však i obdivovatelem civilizačního pokroku. Odtud pramenil zájem o lokomotivy a parolodě, obdiv k životnímu ruchu velkých měst, třebaže před ním často utíkal do samoty a zeleně venkovských míst.

Především byl však geniálním skladatelem. Pokaždé však, když dokončil nějaké dílo, sděloval své starosti věrné družce: „Anna, mě už nic nenapadne, ty děti po nás nebudou nic mít.“ Ale manželka Anna poslala Mistra Antonína na procházku, ten si zapálil cigáro, a když se vracel domů, měl dobrou náladu a vesele si hvízdal. Miloval toulky po lesích. Příbramská příroda mu stále dodávala nové síly a inspirace.

Antonín Dvořák byl poctěn doktorátem Cambridgeské univerzity, Karlovy univerzity, později byl jmenován členem rakouské panské sněmovny. Z ciziny se vracel ověnčen slávou, jakou nepoznal žádný český skladatel.

V závěru života psal převážně svá typická díla, inspirovaná českou poezií a příběhy pohádek. Vzniká Čert a Káča, ale především Rusalka. Je příběhem o vztahu člověka a světa přírodních živlů.Otragickém střetnutí těchto světů, o trestu a odpuštění. Posledním Dvořákovým dílem je opera Armida. V průběhu její premiéry byl skladatel nucen ze zdravotních důvodů předčasně z představení odejít.

Prvního května roku 1904 Antonín Dvořák umírá. Na poslední cestě vyprovázela skladatele skupina devíti múz v bílých řízách, držících v ruce palmovou ratolest. Průvod šel z Národní třídy přes Karlovo náměstí na Vyšehrad, na jehož hradbách plály na počest génia smuteční ohně.

Alois Ježek

21.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Do volební místnosti v Karlových Varech - Bohaticích se hrnuli voliči od otevření místnosti.

Jak prosté. Kdo volit chce, může

Marcel Vlasák, velitel karlovarské Městské policie

OTÁZKA PRO: Marcela Vlasáka, velitele městské policie Karlovy Vary

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se otevřely. Dnes a zítra přicházejí Češi k urnám

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku začali rozhodovat o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Do boje o hlasy voličů jde v kraji 21 politických stran, hnutí a koalic

Karlovarský kraj – Možná se někomu může zdát, že volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky nejsou pro běžný život v našem regionu až tak důležité. Opak je ovšem pravdou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení