VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karlovarská galerie Duhová paleta představuje svět očima malíře Jiřího Končela

Karlovy Vary — V řadě akcí letošního kulturního podzimu by neměla zapadnout výstava, která karlovarské kulturní veřejnosti objevuje plzeňského malíře Jiřího Končela.

20.11.2008
SDÍLEJ:

V řadě akcí letošního kulturního podzimu by neměla zapadnout výstava, která karlovarské kulturní veřejnosti objevuje plzeňského malíře Jiřího Končela.Foto: DENÍK

Expozice s mnohoslibným názvem Má cesta světem je k vidění v Galerii Duhová paleta v Rybářích. A rozhodně za to vidění stojí!

Jiří Končel se na české výtvarné scéně objevil teprve nedávno, před pouhými pěti lety. Letos pětašedesátiletý malíř sice vystudoval v 70. letech výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě v Plzni u doc. Jana Weniga, Josefa Šteffela a Karla Frauknechta a představil se i na několika úspěšných výstavách, pak se ale na dlouhých téměř třicet let výtvarnému životu vzdálil.

„Ta odmlka byla výsledkem jeho vlastního rozhodnutí, vycházel z představy, že jeho život povede jinými cestami než pokrýváním pláten barvami,“ vysvětluje znalec Končelova díla Zdeněk Knoflíček. „K malířskému stojanu se postavil opět až v roce 2003 a po krátkém údobí hledání si našel nejen svůj výtvarný rukopis, ale i osobitý názor na okolní svět.“

Podobně jako většině jeho vrstevníků, i Jiřímu Končelovi se brány do světa otevřely až po listopadovém převratu, možnost cestovat pak ale využil dokonale. Opakovaně navštívil země kolem Středozemního moře, Španělsko, Turecko a oblasti severní Afriky, kde všude čerpal inspiraci a exotické náměty svých obrazů. „Vyznačují se nepřehlédnutelnou dynamikou, pohybem těl a mimikou tváří až k expresi. Je to odezva na současný život přenesená do vzdálených zemí a přitom zpracovaná Středoevropanem, který tímto způsobem reaguje na dramatickou dobu, ve které žije,“ přibližuje Končelovo vidění světa Zdeněk Knoflíček.

Karlovaráci mohou obrazy pozoruhodného autora v Duhové paletě vidět až do 27. listopadu.

Autor: Jiří Linhart

20.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

POI ve své nebezpečné ohnivé formě.

Cirkusák, který nepotřebuje šapitó

Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu

OTÁZKA PRO: Jana Kopála, mluvčího magistrátu města

Na zahradě pěstovala marjánku. Ale bylo jí asi více než dost

Karlovarsko – Kolem šesti desítek vzrostlých rostlin konopí zajistili kriminalisté na pozemku sedmačtyřicetileté ženy, kterou teď stíhají za přečin nedovolené pěstování rostlin obsahující omamnou a psychotropní látku.

Obchodní akademie oslavila 80. narozeniny

Karlovy Vary - Obchodní akademie v Karlových Varech oslavila v těchto dnech významné jubileum 80. výročí založení.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Karlovy Vary – Bez složitého dojíždění za studiem mimo region si mohou nově zvyšovat kvalifikaci zdravotní sestry.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení