Sama skutečnost, že Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka se koná každoročně, znalce zaujme, hudbymilovné publikum potěší a naplní jej svátečním zážitkem. Doufáme, že se řady sympatizantů a posluchačů této hudby rozšíří.

V příští sezoně chystá Karlovarský symfonický orchestr do svých abonentních řad několik koncertních provedení známých oper a operet. Vzpomínám si na některé náhodné návštěvníky operních koncertů, kteří nám, pořadatelům, při odchodu přišli říct, že netušili, jak překvapivě se jim koncert líbil. Mladý ředitel banky se svou manželkou hovořili o netušených „hitech“, ke kterým se budou rádi vracet.

Pěvecká soutěž A. Dvořáka je soutěží, která našla v našem městě svoji Mekku. Během let se rozrostla ze soutěže konzervatoří a vysokých hudebních škol na uznávanou soutěž mezinárodní, jejíž výsledky sledují a přijíždějí svými cenami povzbudit ředitelé a šéfové od nás i ze zahraničí. Každý rok přijede téměř stovka hlasově i technicky dobře vybavených pěvců z celého světa. Po několikáté jsou to i soutěžící z dalekého partnerského města Karlsbadu v Kalifornii.

Letošní již 43. ročník soutěže zahájí koncert, v němž se nám představí operní hvězdy ze zemí Visegrádské čtyřky. Díky podpoře a grantu Visegrádského fondu jsme pozvali kromě našeho mladého tenoristy Richarda Samka výtečné pěvce z Polska, Maďarska a Slovenska. Jejich vizitku přinášíme. Se zkušeným dirigentem Petrem Vronským a Karlovarským symfonickým orchestrem připraví důstojný a krásný prolog soutěži, nad jejímž objektivním a spravedlivým průběhembude bdít jedenáctičlenná mezinárodní porota v čele s Peterem Dvorským.

„Milí čtenáři, dámy a pánové, dovolte, abych vás pozval na koncerty i soutěžní klání, které naplní Karlovy Vary po dobu jednoho týdne neobyčejnými zážitky s pěvci, kteří stojí na prahu své umělecké kariéry a Karlovy Vary bývají pro ně často rozhodujícím mezníkem,“ uvedl Alois Ježek, ředitel pěvecké soutěže A. Dvořáka.

Koho lidé uvidí

Agniezska Tomaszewska (Polsko)

V roce 2004 ukončila studia na Hudební akademii v Gdaňsku s vyznamenáním ve třídě prof. Aleksandry Kucharské- Szefler. Své vzdělání prohloubila na Vysoké hudební škole ve Vídni pod vedením prof. Heleny Łazarské a v Mezinárodním operním studiu Hamburské státní opery. Účastnila se také několika mistrovských kurzů a řady mezinárodních pěveckých soutěží, např. zvítězila v Mezinárodní pěvecké soutěži Ady Sari v Polsku. Za své umělecké úspěchy získala Cenu primátora města Gdaňsk pro mladé umělce. Její repertoár obsahuje několik oratorií a díla duchovní tvorby. Nahrává pro rozhlas a televizi, její sólové nahrávka Stabat Mater Luigiho Boccherini byla nominována na cenu Fryderyk 2008.

Terézia Kružliaková (Slovensko)

Studovala zpěv na Konzervatoři Jána Levoslava Belly v Banské Bystrici pod vedením Dagmar Rohové- Boksové a na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě ve třídě Zlatice Livorové, kterou absolvovala v roce 2004. Mladá mezzosopranistka se s úspěchem zúčastnila domácích i mezinárodních soutěží. Získala např. 1. místo v kategorii JUNIOR v Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech v roce 2001, je vítězkou I. kategorie Mezinárodní pěvecké soutěže Mikuláša Schneidra- Trnavského v Trnavě v roce 2002, v roce 2003 zvítězila v soutěži Ady Sary v polském městě Nowy Sącz a v roce 2004 zvítězila v mezinárodní soutěži Totti del Monte v italském Trevisu. První koncertní a operní zkušenosti získala na pódiu Státní opery v Banské Bystrici.V současné době je sólistkou Slovenského národního divadla v Bratislavě. Pravidelně spolupracuje s předními orchestrálními i vokálními tělesy na Slovensku i v zahraničí.

Michele Kálmándi (Maďarsko)

Laureát významné ceny Juventus, vystudoval zpěv v Rumunskua pokračoval postgraduálním studiem v Budapešti, kde se pod vedením Jenö Sipose věnoval zejména italskému repertoáru. Řadu sezon je hlavním barytonistou Maďarské státní opery, kde ztvárnil mnoho významných rolí jako je např. Nabucco, Hrabě Luna (La traviata), Renato (Maškarní ples), Amonasro (Aida), Don Carlos (Síla osudu), Ford (Falstaf), Macbeth, Germont (La traviata), Vévoda Alfonso d’Este (Lucrezia Borgia), Enrico (Lucia di Lammermoor), Markýz de la Force (Dialogy karmelitek), Barnaba (La Gioconda), Don Giovanni, Alfio (Sedlák kavalír), Hrabě Almaviva (Figarova svatba), Escamillo (Carmen), Scarpia (Tosca) a další. Svou mezinárodní kariéru zahájil barytonovým sólem v Lisztově Cantico del Sol v Teatro Massimo Bellini v italské Katánii. Zahraniční angažmá přivedla Michela Kalmandiho na nejvýznamnější pódia Evropy, Austrálie, na Nový Zéland i do Ameriky. Koncertní repertoár Michela Kalmandiho zahrnuje Verdiho i Mozartovo Requiem, Rossiniho Stabat Mater, Miserere Hilarióna Eslavase, Lisztovu Missu Solemnis a Bartókovu Cantatu profanu.

Richard Samek (Česká republika)

Je absolventem Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, kde jako baryton vystudoval obor operní zpěv ve třídě prof. Anny Barové. Po zakončení studia debutoval pod vedením Natálie Romanové na jevišti Národního divadla v Brně v roli Fausta v Boitově opeře Mefistofeles.V současné době je sólistou Státní opery Praha a od roku 2006 je sólistou Divadla J. K. Tyla v Plzni.Od roku 2007 je stálým hostem v Národním divadle v Brně a v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Richard Samek získal řadu ocenění na mezinárodních soutěžích: 3. cenu v operním oboru, 2. cenu v písňovém oboru na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech, v pěvecké soutěži Mikuláše Schneidra-Trnavského získal 3. cenu a Cenu pro nadějného zpěváka. Vystupuje také na různých koncertních pódiích, kromě řady evropských zemí hostoval v Kanadě a Japonsku.

(red)