VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zítra se v rámci Dvořákova podzimu představí v Lázních III. Stamicovo kvarteto

Karlovy Vary — Předposlední koncert letošního jubilejního Dvořákova karlovarského podzimu je věnován komorní tvorbě.

22.9.2008
SDÍLEJ:

Stamicovo kvartetoFoto: DENÍK/Archiv

Účinkuje vynikající Stamicovo kvarteto, které patří k uznávaným souborůms mezinárodní pověstí a úspěchy, téměř ve všech zemích kulturního světa. V programu večera uvede tři kvarteta, z nichž první Dvořákův Smyčcový kvartet F dur dostal jméno podle místa vzniku — Americký.

Nejpopulárnější dílo z Dvořákova amerického pobytu, symfonie „Z Nového světa“ je uměleckým projevem vyjadřující vztah i stesk po domově, ke krajině, k lidema kultuře země, kde se Dvořák narodil. Smyčcový kvartet nás uvede do podobného světa v intimním, niterném sdělení. Obě díla vznikla krátce po sobě. S trochou nadsázky lze říci, že Americký kvartet je dvojčetem „Novosvětské“ symfonie.

Je to však dílo prosté prudkých vzrušení, vesele usměvavé, chvilkami dovádivé i idylicky poklidné. Dvořák jej napsal v červnu 1893, za necelých čtrnáct dnů ve Spillville. Poprvé byl kvartet uveden 1. ledna 1894 v Bostonu, o dvanáct dnů později v newyorském Carnegie Hallu a v Praze teprve po roce v lednu 1895.

Svůj první smyčcový kvartet věnoval Leoš Janáček slavnému Českému kvartetu. Vznikl na podzim r. 1923, jako ohlas Janáčkovy četby novely L. N. Tolstého Kreutzerova sonáta.

Tolstý v příběhu útočí na pokrytectví lásky v manželství. Hlásá absolutní čistotu ve vztahu muže a ženy, splynutí duší. Je to příběh Pozdnyševa, který v železničním kupé vypráví historii svého manželství, končící vraždou domněle nevěrné ženy. V příběhu hraje důležitou roli slavná Beethovenova houslová sonáta A dur, věnovaná R. Kreutzerovi. Její vášnivé hudební myšlenky jsou v příběhu klíčem k manželské tragedie žárlivce Pozdnyševa. Janáčka zaujal Tolstého morální pohled, analýza erotických kořenů lásky i působení hudby na citový život člověka. Janáčkův kvartet může být chápán jako polemika s Tolstého názory. Ujímá se trpící ženy a protestuje proti příkořím, které musí snášet. Kvartet je tedy hudebním vyjádřením milostného vztahu muže a ženy, jak jej Janáček cítil. V závěru se na rozdíl od Tolstého rozhodl pro víru v člověka a oslavu skutečné lásky.

Edvard Hagerup Grieg (1843—1907) byl malé, křehké postavy se světlými zvlněnými vlasy a modrýma očima. Narodil se v Bergenu, kde prožil dětství a opět se sem v dospělosti natrvalo vrátil. Křehké zdraví mudovolovalo umělecké cesty po Evropě jen výjimečně. Žil v prostém dřevěném domě, vystavěném poblíž moře, v drsné krajině u vesnice Troldhaugenu. Přátelil se s vesničany, se všemi se znal a byl všemi obdivován i milován. Často dal vytáhnout svůj klavír na verandu domua za tichého letního podvečera hrál prostým vesničanům a rybářům, kteří se v zástupech shromáždili kolem.

Uváděný Smyčcový kvartet g moll patří k jeho dílům, v nichž se projevil nejosobitěji, jako skutečný lyrik, nápaditý v odvážných harmonických spojích i v melodiích, které čerpaly inspiraci v norské lidové hudbě. Edvard Grieg se léčil v Karlových Varech v roce 1887, v roce 1903 se setkal v Praze s Antonínem Dvořákem.

(red)

22.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

POI ve své nebezpečné ohnivé formě.

Cirkusák, který nepotřebuje šapitó

Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu

OTÁZKA PRO: Jana Kopála, mluvčího magistrátu města

Na zahradě pěstovala marjánku. Ale bylo jí asi více než dost

Karlovarsko – Kolem šesti desítek vzrostlých rostlin konopí zajistili kriminalisté na pozemku sedmačtyřicetileté ženy, kterou teď stíhají za přečin nedovolené pěstování rostlin obsahující omamnou a psychotropní látku.

Obchodní akademie oslavila 80. narozeniny

Karlovy Vary - Obchodní akademie v Karlových Varech oslavila v těchto dnech významné jubileum 80. výročí založení.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Karlovy Vary – Bez složitého dojíždění za studiem mimo region si mohou nově zvyšovat kvalifikaci zdravotní sestry.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení