Román psaný podle skutečného příběhu již získal uznání A. Lustiga, I. Klímy nebo R. Johna, kteří jej recenzovali, vzbudil zájem zahraničních nakladatelů a právě teď vstupuje na pulty českých knihkupectví. S velkou pozorností se setkal již v den slavnostního křtu v pražském Paláci knih Luxor 28. října. Tohoto křtu se zúčastnili i známé osobnosti. Spisovatel bude představovat svou knihu i v dalších městech.

Jednou ze zastávek budou i Karlovy Vary, kde se autor románu setká se čtenáři na autogramiádě ve čtvrtek 13. listopadu 2008 v 16 hodin v knihkupectví Roland na Varšavské ulici. Poté jí bude následovat scénické čtení v Krajské knihovně v Karlových Varech v 18 hodin.

Nový román Mluviti pravdu je již třetí knihou Josefa Formánka — obě předchozí, Prsatý muž a zloděj příběhů a Létající jaguár, se již staly bestsellery. Návaznost je podpořena i ilustracemi Dalibora Nesnídala a grafickou podobou všech tří knih. Při příležitosti vydání novinky nakladatelství Smart Press připravuje vydání obou předchozích knih — u Létajícího jaguára půjde o čtvrté, u Prsatého muže dokonce už o deváté vydání.

„Prsatý muž je opět téměř vyprodán, celkem je prodáno přes 52 000 výtisků. Toto číslo je neuvěřitelné i pro zahraniční nakladatele, které jsme na knižním veletrhu ve Frankfurtu překvapili i prvním nákladem nové knihy ve výši 20 000 kusů. Věříme, že prodáme tituly do ciziny. Jednáme již s Německem, Polskem, Francií. Pan Formánek má mnoho fanoušků — například se sama ozvala francouzská překladatelka, že chce jeho romány přeložit a nabídnout ve Francii k vydání. Jsem moc ráda, že takového autora máme v našem nakladatelství,“ uvedla Martina Boledovičová, ředitelka nakladatelství Smart Press, která autora oslovila již před třemi lety.

Mluviti pravdu však vychází s dvouletým zpožděním, nakladatelství mezitím vydalo Prsatého muže a Létajícího jaguára.

Mluviti pravdu

Román psaný podle skutečných událostí. Válka, lidské utrpení, ale i životní láska, tajné sny, lidská síla a odvaha ve velkém příběhu muže, který sloužil v SS, Rudé i československé armádě, byl nejmladším krajským tajemníkem KSČ, vězněm i milionářem. Několikrát byl blízko smrti, potkal velkou lásku, ztrácel ji a zase hledal, stejně jako odpověď na jedinou otázku — jaký je smysl lidského života. Strhující, krutý, neuvěřitelný, ale přitom pravdivý příběh, odehrávající se v Rakousku, Československu, Německu, v Rusku, Indonésii a Venezuele, na jehož základě autor bilancuje i svůj vlastní život. Román, jaké už se dnes nepíší.

Turné ke knize bude pokračovat až do prosince.