Mezinárodní pracovní setkání, chcete-li workshop nebo plenér, uspořádali výtvarníci Karlovarska poprvé v roce 1991 v tehdy teprve dva roky přístupné pohraniční vesnici Milíře na Tachovsku, kam se pak jezdilo dobře pět roků. Jméno Milíře už plenéru zůstalo, přestože se od poloviny 90. let neustále stěhuje – nejprve do Kořenu, pak do Bečova, na Boží Dar, do Horní Blatné, ale také za hranice do bavorského Schirndingu.

Letos se hostitelským místem Milířů stal zámek v městě Thurnau poblíž Bayreuthu. Z České republiky se tam na týdenní pobyt vydala šestice členů Krajské umělecké asociace, Karlovaráci Lenka Sárová Malíská, Varvara Divišová a Jan Samec, Miroslav Pošvic z Prahy, Anna Vančátová z Dobříše a Jan Tichý z Velkého Oseka.

Hlavním organizátorem dění na thurnauském zámku byl sochař Albrecht Volk z Hallstadtu, zakládající člen sdružení Focus – Europa a hlavní pořadatel letních týdnů umění v Giechburgu. Německou výtvarnou scénu dále zastupovali sochaři Jörg Beier a Uwe Berger a malíři Robert Siebenhaar, Wolfgang Jäger a Erhard Schütze. Posledně jmenovaný by mohl být živým symbolem česko-německých vztahů, je totiž rodákem z moravské Ostravy.

S výsledky thurnauské inspirace a následné mnohatýdenní práce v ateliérech se v Imperialu představuje jedenáct z tuctu účastníků plenéru Milíře 2010, omluvil se jen Uwe Berger. Jsou tady k vidění jak obrazy, tak trojrozměrné objekty, výtvarné techniky i způsoby vyjádření jsou rozmanité, na první pohled „každý pes jiná ves“, přesto to ale nějak drží pohromadě a z výstavy na návštěvníka dýchne letní pohoda.

Výstava s názvem Milíře 2010 Thurnau je v Galerii Imperial volně přístupná až do 28. listopadu.