Nestává se často, aby dva komici napsali celovečerní hru pro dvě herečky. Pak to ale stojí za to. Pierre Palmade a Christophe Duthuron, oba zkušení herci, scenáristé a baviči s bohatou kariérou, si autorskou spolupráci nanečisto vyzkoušeli už v roce 2006, při psaní úspěšné divadelní hry Pierre et fils (Pierre a syn) pro ikonu francouzského humoru Pierra Richarda.

O rok později se sešli nad myšlenkou Na útěku. A na jednu z divácky nejatraktivnějších inscenací sezony bylo zaděláno. Světlo prken spatřila 12. září 2007 v Bordeaux. Režie se v duchu francouzské tradice ujal osobně jeden z autorů, Christophe Duthuron.

Následovalo dobytí Paříže, které otevřelo hře cestu i do masových médií. Derniéru, tou dobou již legendárního kusu, se rozhodl odvysílat televizní kanál France 2, zhlédlo ji přes osm milionů diváků, což je na pořad veřejnoprávního vysílání neuvěřitelné číslo. A cesta za slávou ještě zdaleka nekončí, momentálně se chystá filmové zpracování v režii Michela Boujenaha.

U nás tento hit nastudovalo pražské Divadlo Ungelt. Jeho ředitel Milan Hein říká: „Hned jak jsem si hru přečetl, bylo mi jasné, že o ni Ungelt nesmí přijít. A že režírovat by ji měl Ladislav Smoček. Jen jsem nevěděl, komu ty dva výjimečné ženské party svěřit. Teď už vím, že jsme se trefili. Jana Štěpánková i Zlata Adamovská jsou ideálními představitelkami Claude a Margot.“

(dn, ali)