Letošními největšími hvězdami jsou americký hlasový ekvilibrista Gino Sitson a basista Lonnie Plaxico. Spolu a se spoluhráči vystoupí na závěrečném koncertě.

Koncerty u Vřídla

Vřídelní kolonáda patří již tradičně odpoledním koncertům. Jejich šestidílnou sérii zahájili domácí jazzové kombo Jazz KVé, dnes vystoupí Steinsdőrfer Quintet, zítra Swingdows. Kolonádní koncerty uzavře v sobotu Pasgriff Bend, nejdecká improvizační kapela hrající jazz, fusion, funky a latin jazz.

Festivalové koncerty

Zahajovací koncert festivalu byl ojedinělou záležitostí, kdy se v historii festivalu poprvé spojil jazzový bigband a symfonický orchestr. Konkrétně Karlovarský Repre Band s hosty a sólisty a Karlovarský symfonický orchestr. Zvláštními hosty koncertu byli klavírista a skladatel Milan Svoboda a přední český jazzový pozounista Svatopluk Košvanec.

Druhý festivalový večer nabídne dvě odlišné hudební polohy. Německý ženský vokální kvartet The Funny Valentines je zaměřený na klasický swingový repertoár 30. a 40. let. Instrumentálně je podpoří Ivan Audes Trio, v němž se sešli vynikající čeští hudebníci. Trio se věnuje interpretaci vlastních skladeb i upraveným standardům, stejně jako doprovázení tuzemských a zahraničních sólistů.

Pro mezinárodní kapelu Ruchadze Band * Amsterdam Beyond je charakteristický osobitý fusion styl, kdy repertoár skupiny obsahuje vedle vlastní tvorby i předělávky bluesových, R´n´B, soulových i rockových klasiků. Kytarista a zpěvák s expresivním projevem Konstantin Ruchadze se v rámci těchto stylů dokáže pohybovat během jedné písně. Ruchadze band založil jeho lídr už v 60. letech v tehdejším Československu. V 70. letech pak emigroval, žil ve Vídni a dlouhá léta již žije v Amsterodamu. Během života prošel a hrál všechny možné hudební styly, včetně například flamenca. Spolupracoval s řadou špičkových hudebníků, od Petera Wolfa - bývalého spoluhráče Franka Zappy - po Jana Akkermana nebo Candy Dulfer.

Koncert se odehraje 16. října v kinosále sanatoria Imperial od 19.30 hodin.

Závěrečný večer festivalu otevře pětice mladých českých a slovenských hudebníků sdružených ve skupině Vertigo Quintet. V tvorbě skupiny se mísí odkazy amerického jazzu i současné evropské scény, ale kapela také pracuje i s prvky klasické hudby, rocku a elektroniky. Jejich stejnojmenné debutové album z roku 2005 bylo oceněno jako Nejlepší nahrávka v kategorii Jazz&Blues v prestižní anketě Akademie populární hudby Anděl. Jejich karlovarské vystoupení obohatí violoncellistka a zpěvačka Dorota Barová. Výsledkem tohoto spojení je křehká, atmosférická hudba s prvky free jazzu, world music, vážné hudby i popu.

Přestavbu pódia pro hvězdy festivalu vyplní Marimba Mama, český projekt amerického bubeníka a hráče na perkuse Juana Mortimera. Mortimer vždy část roku stráví v Praze, kde vede dílny hry na perkuse a dává dohormady různé skupiny. Marimba Mama je sedmičlenné těleso, v jehož nástrojovém obsazení dominují různorodé bubny a perkusiovní nástroje, melodické bicí nástroje – marimby v různém ladění, ale také dechy a hlas.

Jako poslední vstoupí na pódium Gino Sitson Quartet. Sitson, americký zpěvák kamerunského původu, vytváří svým hlasem s rozsahem čtyř oktáv fascinující škály zvuků. Jako hudební nástroj používá nejen hlas, ale také tělo. Ve svém projevu propojuje jazzové, gospelové, bluesové i tradiční africké rytmy a melodie. Texty zpívá velmi často v jazyce medumba, jednom z četných kamerunských jazyků oblasti Bamileke, odkud Sitson pochází. Je jediným zpěvákem, který jazzovou vokální tradici obohacuje o africké polyfonní techniky. Ve skupině s ním hraje basista Lonnie Plaxico, další velké jméno současného světového jazzu. Hrál s Chetem Bakerem, Dexterem Gordonem, Wyntonem Marsalisem, se skupinou Jazz Messengers Arta Blakeyho nahrál dvanáct alb, hrál ve skupině Special Edition Jacka DeJohnetta, v současné době je hudebním ředitelem a prvním kontrabasistou u Cassandry Wilson, s níž spolupracuje už patnáct let.

Koncert se odehraje 17. října v Malém sále hotelu Thermal od 19.30 hodin. Po skončení koncertu se dění přesune do kina Panasonic, kde od 23 hodin vystoupí Marimba Mama s následným jam sessionem.