V pořadí devátou knihu vydal karlovarský autor Jiří Böhm. Nevylučuje, že je to jeho poslední dílo. „V Karlových Varech můžete vydat dvacet kalendářů a deset knih, a nikdo si vašeho díla nevšimne,“ smutně říká Jiří Böhm. Na vině je podle jeho slov i absolutní nedostatek prodejen knih. „Máme padesát zlatníků, ale jenom dva knihkupce. Problém tedy není knihu napsat, ale rozšířit ji mezi lidi,“ vysvětluje autor.

V knize Karlovarský kraj v minulosti přináší Jiří Böhm více než tři stovky snímků z celého regionu z let 1877 až 1934. Jsou na nich zachycena jak místa dodnes známá, tak i lokality, které smazal čas či lidská hloupost.

„Do publikace jsem zařadil i šest snímků, které datem svého vzniku vybočují z celkového pojetí knihy. Při tvorbě tak rozsáhlého souboru mě ale nenapadlo jiné řešení. Například snímky Lomnického potoka nelze sehnat. Ty moje, které vznikly před necelým půlstoletím, ukazují panenskou přírodu, která utonula v hlubinách Stanovické přehrady. Chci tím dokázat, že ještě před relativně krátkou dobou byla nedaleko Karlových Varů místa, na která prostě nelze zapomenout,“ říká v závěru knihy autor.

Jiří Böhm si vysloužil přezdívku „Karlovarský chodec“. Je ale možné, že jeho pouť touto knihou končí. „Je to drahý koníček. Je s ním spousta práce, stojí spoustu nervů i peněz. S přibývajícím věkem ubývá energie i chuť do práce. Všechna tato negativa ale vyvažuje dobrý pocit, že se člověk realizuje,“ vyznává se Jiří Böhm.