Jako příjemný důvod k mimořádnému posezení karlovarských pěvců nabídly navíc narozeniny sbormistra Miloše Boka.

Nabitý program v závěru roku odstartoval už v posledních listopadových dnech, kdy sboristé dvakrát provedli Mozartovu Korunovační mši. A pak už je čekalo vyhovět překvapivému zájmu o jejich provedení Rybovy České vánoční mše Hej mistře. Byly to Mariánské Lázně, Rakovník, Ostrov, Jáchymov, Praha, ale i řada malých obcí, jako Sedlec, Peruc, Chyše, Krsy, Vejprnice, Zbůch a několik dalších v Krušných horách. Celkem třicet koncertních vystoupení!

Karlovarští zpívali za doprovodu hudebních amatérských skupin, školních i profesionálních symfonických orchestrů, sólistů a varhaníků. Někdy přitom bylo zapotřebí zvládnout dva, ale až tři koncerty denně.

„Rybovka“ byla všude dychtivě očekávána a vítána, protože bez tohoto šťastného díla rožmitálského kantora by přece sváteční atmosféra ztratila své kouzlo. Přestože či snad právě proto naše uspěchaná doba stále více stírá poezii Vánoc, zpěvákům se podařilo přinést do městských chrámů, koncertních sálů i do prostých venkovských kostelíků sváteční atmosféru.

Už při úvodním dialogu varhan a smyčců a pastýřově zavolání „Hej mistře“ jakoby se lidem i v té nejzapadlejší dědině zatajil dech. A jakoby chtěli říct: “To je dobře, že jste přijeli i k nám“. Aby dílo ve větších koncertních sálech znělo, sbory ze západních Čech si obvykle vzájemně vypomáhají. Každoročně se třeba zajíždí do Mariánských Lázní, tamní zpěváci si zase na oplátku rádi zazpívají v karlovarském Grandhotelu Pupp.

I pro zpěváky, kteří jezdí na některé „štace“ už řadu let, jsou plné sály a kostelíky tou nejlepší odměnou. Hřejivá atmosféra v prostředí, kde v té době bývá obvykle sotva pár stupňů nad nulou! Následují-li po koncertech pozvání obce nebo fary na šálek čaje a něco vánočního pečiva, je taková pozornost hostitelů zvláště vítána.

Tečkou za vánočním muzicírováním je v lednu už každoročně sváteční koncert v kostele v Praze – Liboci. Karlovarští si váží toho, že jsou do Prahy pravidelně zváni. Snad nejkrásnější česká vokální skladba je pro ně právě tady jakousi třešničkou na pomyslném vánočním koncertním dortu.

Slova sbormistra Miloše Boka při lednovém bilancování byla proto něčím víc, než jen poděkováním. Vyjadřovala uznání všem, zejména pak ženské části sboru. Každá hospodyně nejlíp ví, co znamená v uspěchané honbě za nákupem dárků a domácího uklízení uspořádat všechno tak, aby bylo možné odjet často na celý den. Přitom lednová koncertní pauza bude jenom dočasným zastavením před novou, stejně obohacující činností v novém roce 2009.

(ur)