Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V kostele vystoupí otec a syn Slováčkovi

Karlovy Vary — Zajímavý a pro posluchače přitažlivý je poslední letní koncert Karlovarského symfonického orchestru v Husitském kostele.

26.8.2008
SDÍLEJ:

Sólo Felixe Slováčka.Foto: archiv KSO

Na programu je klasická hudba 18. a počátků 19. stol. Mezi autory jsou zastoupeni dva skladatelé českého původu - Karel Stamic a František Vincent Kramář – Krommer. Pozoruhodným jevem české kultury 18. století byl nadbytek dobrých muzikantů a jejich rozsáhlá emigrace do všech evropských zemí. Cizina slibovala a také umožňovala lepší existenci i umělecké uplatnění.

Z hlediska významu pro vývoj evropské hudby je v čele této skupiny zakladatel mannheimské školy Jan Václav Stamic (1717—1757). Byl prvním z jedenácti dětí v rodině, jejíž kořeny po dědovi sahaly do slovinského Mariboru. V roce 1741 za bavorského vpádu do Prahy odešel Stamic ve svých 24 letech do Německa. O rok později oslnil jako houslový virtuóz na koncertě konaném u příležitosti císařské korunovace ve Frankfurtu nad Mohanem. Díky svému novátorství — v sonátové hudební formě, podílu na stavbě čtyřvěté symfonie a rozšíření nástrojového obsazení orchestru — se stal skladatelem světového významu.

Z jeho pěti dětí dosáhl největšího úspěchu prvorozený syn Karel Filip (1745—1801). Narodil se a žil v cizině. Od dětství byl virtuózním hudebníkem na řadu nástrojů. V roce 1770 se stal dvorním skladatelem hraběte de Noailles v Paříži. Dosáhl velké popularity během svých cest po Evropě. Jako skladatel byl pokračovatelem odkazu svého otce. K pozoruhodným dílům patří jeho koncertantní symfonie a klarinetové koncerty.

V Husitském kostele uslyšíme III. větu z klarinetového koncertu, zvaného „Darmstadtský“.

Druhý z autorů František Vincent Kramář se narodil v Kamenici u Třebíče v roce 1759. Po hudebních začátcích u strýce Krommera v Tuřanech se vydal jako koncertní mistr a kapelník na cesty tehdejší říší přes Vídeň do Maďarska.Od svých 36 let působil ve Vídni a o 20 let později jej jmenoval císař dvorním skladatelem a kapelníkem. Byl oceněn čestným členstvím a tituly v Paříži, v Miláně, v Benátkách a v mnoha rakouských městech.

Jako skladatel navazoval na Mozarta a Beethovena. Je autorem více než 300 skladeb.

„V karlovarském provedení první věty Koncertu pro dva klarinety se vedle sebe postaví Felix Slováček a jeho syn Felix, student Akademie múzických umění, v současné době spolu s Jaroslavem Kubrichtem první klarinetista KSO. Felix Slováček otec, který je legendou české hudby posledních několika desetiletí, se nesmazatelně zapsal do duší a srdcí posluchačů svými obdivuhodnými výkony v nestárnoucích melodiích na sopránsaxofon. Je však rovněž vynikajícím hráčem a vyhledávaným interpretem od sólových koncertů se symfonickými orchestry po jazzovou a populární hudbu s dokonalou technikou na klarinet i další saxofony. V jeho provedení uslyšíme na začátku koncertu III. větu Stamicova koncertu, zatímco mladý Felix syn a další sólistka, nadějná houslistka Dominika Chrastilová, nás pozvou do světa vídeňského klasicismu ve skladbách Wolfganga Amadea Mozarta,“ uvedl Alois Ježek, ředitel orchestru.

Mozart ovládal hru na housle už jako dítě. I když jim nevěnoval tolik skladeb jako klavíru, zřejmě je miloval. V deseti letech napsal pro dceru francouzského krále Ludvíka XV. rozkošný koncert D dur, zvaný Adelaidin. Ve čtrnácti letech hrál na housle tak dobře, že ho salcburský arcibiskup poctil čestným titulem koncertního mistra. Na salcburském dvoře působil jako prvý houslista Ital Brunetti. Pravděpodobně pro něho a pro sebe složil Concertone pro dvoje housle a orchestr a následně pět koncertů, z nichž třetí G dur, který uslyšíme, patří mezi slavná a oblíbená díla. V té době byla vlastní houslová hra Mozartova mimořádná, což dosvědčuje poznámka v dopisu otce Leopolda z r. 1977: “Ty ani nevíš, jak dobře hraješ na housle… jako bys byl prvním houslistou v Evropě.“

Zatímco houslový koncert je dílem devatenáctiletého Mozarta, je klarinetový koncert, ze kterého mladý Felix Slováček zahraje druhou větu, jednou z posledních děl skladatele a spadá svým vznikem do bolestných chvil nemoci, uzavřených Mozartovou předčasnou smrtí.

Koncert se koná ve středu 27. srpna v 19.30 v Husitském kostele za Lázněmi I. Dirigentem je stálý host KSO, všestranný František Drs.

Autor: Jan Havelka

26.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Limbo svou hudbou okouzlí dokonce i galerii.

Jazzfest uvede další koncert v Galerii umění Karlovy Vary

Futsal: Veteráni z Fut Fetu porazili mladíky karlovarské Slavie

Karlovarský kraj – Jako první na futsalové krajské scéně odstartoval během uplynulého týdne krajský přebor. Ten letos čítá sedm účastníků, kteří si to v jedenadvaceti kolech rozdají o vítěznou trofej.

III. třída: Sadov přestřílel tým Útviny a posunul se na druhé místo

Karlovarsko – Osmé kolo okresní fotbalové III. třídy přineslo vesměs vítěznou radost hostujících týmů, tedy až na dvě utkání. V prvním uspěly na domácím hřišti Potůčky, které v derby horalů porazily nedaleké Abertamy.

Akční Vladař podpoří místní projekty stovkami milionů

Karlovarsko - Po několikaletém úsilí má Místní akční skupina (MAS) Vladař schválenou strategii komunitně vedeného rozvoje. Jde o moderní trend v podpoře rozvoje venkovských oblastí a využití principu plánování tak zvanou metodou Leader.

Bečovu se víkend nepovedl, inkasoval 20 gólů

Karlovarsko – Nepovedený víkend. Ten si ´užili´v okresním přeboru fotbalisté bečovského Slavoje, kteří měli na programu hned dvě utkání.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení