Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Orfeus v podsvětí - slavné skladby velkých mistrů

Karlovy Vary – Pozvánka na koncert Karlovarského symfonického orchestru.

16.4.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv KSO

Antonín Dvořák: Čert a Káča – předehra z3.dějství; Slovanský tanec č. 8; Klid lesa – adagio pro violoncello.
Bedřich Smetana: Prodaná nevěsta – Skočná.
Luigi Boccherini: Menuet A dur.
Edvard Grieg: Peer Gynt – 3. a 4. část zdruhé suity.
Julius Fučík: Marinarella – předehra.
Jacques Offenbach: Orfeus vpodsvětí – předehra; Hoffmannovy povídky – Barkarola.
Franz von Suppé: Lehká kavalérie – předehra.
Camille Sain-Saëns: Labuť pro violoncello.
Johanes Brahms: Uherské tance – č. 6 a č. 5.
Julius Fučík: Florentinský pochod.

Šimon Kaňka a Natálie Rothbauerová – violoncello
Karlovarský symfonický orchestr
Dirigent František Drs

Vúvodu populárního koncertu Karlovarského symfonického orchestru zazní tři skladby Antonína Dvořáka (1841—1904). Opera Čert a Káča je protipólem lyrické a tragické Rusalky. Na koncertních podiích zdomácněla předehra kIII. jednání. Půvabná polonéza nás uvádí do světa kněžnina zámku. Slovanské tance patří mezi nejznámější skladby skladatele. Když dopsal jejich první řadu, netušil, že vytvořil dílo, které mu otevře cestu ke světové slávě. Osmý tanec - Furiant - je plný ohně, strhuje vše do bujného tanečního kola. Traduje se, že ač neměl Dvořák violoncello jako nástroj ve zvláštní oblibě, napsal pro něj svůj nejkrásnější sólový koncert a několik drobných skladeb, mj. Klid lesa, většinou pro člena původního Českého kvarteta prof. Hanuše Wihana.

Když Bedřich Smetana (1824—1884) poprvé 30. května 1866 řídil vProzatímním divadle vPraze operu Prodaná nevěsta, uváděl ji vpodobě méně honosné, než jak ji známe dnes. Opera měla dvě dějství, místo recitativů mezi hudebními čísly mluvenou prózu. Chyběla árie Mařenky, mužský sbor „To pivečko“, ale také všechny třipozdější tance. Dva roky po premiéře Smetana operu důkladně přepracoval. Připsal chybějící árie, sbor i oslnivé, strhující tance sčeským národním koloritem - polku, furianta a skočnou, která doprovází vopeře balet a produkci komediantů.

Luigi Boccherini (1743—1805) pocházel zitalské Luccy. Hudební povolání ho vedlo z italských měst do Paříže a nakonec do Madridu. Byl vynikajícím violoncellistou. Menuet patří do zlaté pokladnice světové hudby.

Edvard Hagerup Grieg (1843—1907) proslavil norskou hudbu. Spojil své síly svelkým dramatikem Henrykem Ibsenem a napsal scénickou hudbu kdramatu Peer Gynt. Světově proslulé jsou dvě orchestrální suity vytvořené z této scénické hudby.

Julius Fučík (1872-1916) byl vojenským kapelníkem a skladatelem. Studoval na pražské konzervatoři kompozici u Antonína Dvořáka, absolvoval jako fagotista. Napsal na 300 skladeb melodické svěžesti s barvitou instrumentací a dokonalou znalostí dechových nástrojů. Slavné jsou jeho pochody Florentinský, Fantastický a Pod americkou vlajkou. Ouvertura Marinarella je působivá mistrovská koncertní skladba satraktivní melodikou a půvabem lidovosti.

Jako pokleslá odnož komické opery vznikl ve Francii nový jevištní žánr – opereta. Jejím tvůrcem byl vpolovině 19. století Jacques Offenbach (1819—1880). Byl hudebně mimořádně nadaný, skvělý violoncellista, spozoruhodnou melodickou invencí a geniální lehkostí, sníž tvořil svá díla. Jeho primát voperetě byl Orfeem vpodsvětí absolutní. Pozdější operu Hoffmanovy povídky provázela zpočátku smůla. Při její repríze ve vídeňském divadle došlo kobrovskému požáru, při kterém zahynulo několik lidí. Teprve po 25 letech, vroce 1905, se opera dostala znovu na scénu a vítězně prošla a prochází světem dodnes.

Dalším autorem je Franz von Suppé (1819—1895), který se stal jedním zpředstavitelů Zlatého věku vídeňské operety. Okouzlil Vídeň. Jeho tvorba se stala základem repertoáru evropských i amerických scén. Dokázal se jako jediný ve své době, prosadit proti obrovské popularitě Johanna Strausse. Napsal více než dvě stovky skladeb pro jeviště. Mnohé jsou zapomenuty, ale předehra Lehká kavalerie je kmenovým repertoárem mnoha světových symfonických orchestrů.

Camille Saint-Saëns (1835—1921) byl vynikajícím pianistou. Po jeho časném přijetí na pařížskou konzervatoř mu byla v 16 letech přiznána první cena ve hře na varhany. Po velkém úspěchu opery Samson a Dalila se věnoval převážně komponování. Mezi nejpopulárnější skladby patří Tanec kostlivců a Karneval zvířat, jehož 13. částí je uváděná Labuť.

Historie Uherských tanců Johanesse Brahmse (1833—1897) začíná o dlouhou řadu let dříve, než vyšel roku 1869 jejich první sešit. Do skladatelova rodného Hamburku směřovaly po potlačeném maďarském povstání vroce 1849 zástupy uprchlíků. Vměstě se objevilo i několik uherských a cikánských kapel. Od té doby se datoval Brahmsův zájem o uherskou hudební kulturu. Zapsal si některé melodie, které uplatnil vUherských tancích. Všech deset z prvé řady se opírá o původní uherské a cikánské motivy. Vtitulu prvého vydání Brahms upozornil, že jde o úpravy, nikoliv vlastní skladby.

Sólové skladby pro violoncello vyslechneme vpodání členů Karlovarského symfonického orchestru - koncertního mistra violoncell Šimona Kaňky a zástupkyně koncertního mistra violoncell Natálie Rothbauerové.

Dirigent František Drs začínal svou uměleckou dráhu jako houslista, ale postupně přecházel pod vlivem Bohumíra Lišky a Josefa Chaloupky kdirigentskému působení vplzeňské opeře a operetě a posléze ve Státní opeře Praha. Je ovšem pravidelným hostem i na operních a koncertních pódiích vEvropě. František Drs ovládá rozsáhlý repertoár, který pravidelně uplatňuje i v Karlových Varech.

16.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hokejisté karlovarské Energie (v zeleném) hostili Vsetín.
27

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Robert Fulghum.

Americký spisovatel Robert Fulghum přijede i do Chodova

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Sokolovsko – Téměř půl roku musel snášet týrání devětašedesátiletý muž v malé obci na Sokolovsku. Do svého bytu si ho nastěhovala o čtyři roky mladší žena, která mu slibovala pohodový a bezstarostný život. Opak byl ale pravdou.

Pod obraz se zpil školák na výletě

Karlovy Vary – Neskutečných 1,85 promile alkoholu měl v krvi patnáctiletý žák deváté třídy základní školy v Mariánských Lázních, který se pod obraz zpil na výletě do Karlových Varů.

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Karlovy Vary - Na téměř 1,1 milionu korun si přišel devětačtyřicetiletý muž, který peníze získal tak, že o ně připravil stát na daních.

Naši prvňáčci ze Základní školy v Dalovicích

Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení