Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Symfonici zahrají kvalitní polskou hudbu

Karlovy Vary — V této již 173. koncertní sezoně věnuje KSO několik koncertů národním kulturám Evropy 19. a 20. století.

17.10.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv KSO

Koncert abonentní řady C dnes v Lázních III je věnován polské hudbě.

Dominantou programu je 1. klavírní koncert Fryderyka Chopina (1810—1849). Pro mnohé se stal básníkem klavíru. Svým talentem předstihl dobu. Jeho hudební sdělení bylo veskrze polské. V ideovém poslání své hudby se soustředil na bezvýhradnou službu polské národní myšlence. Sám o tom napsal: „Znám své hranice a vím, že bych udělal chybu, kdybych se vzpínal příliš vysoko. Přemlouvají mne, abych psal symfonie, opery a všechno, co je. Chtějí ve mně jediném mít jak polského Rossiniho, tak Mozarta a Beethovena. Ale já se tiše usmívám a myslím si, že je třeba začít od malých věcí. Jsem jenom pianista…“

U jeho klavírních počátků nestál žádný renomovaný světový pedagog, ale zcela neznámý emigrant ve Varšavě český učitel Vojtěch Živný. Tragická událost v roce 1830, porážka polského protiruského povstání, způsobila, že Chopin, nadšený patriot, který byl do povstání zasvěcen, musel prožít další léta v emigraci a v ní také zemřel. Přes Vídeň odešel v září 1831 do Paříže. Chopin se objevuje ve světě velkých tvůrčích osobností — Huga, de Musseta, Balzaca, Delacroixe, Cherubiniho, Rossiniho, Belliniho, Liszta, kteří jej okouzlovali bohatstvím nových myšlenek. Chopin dychtivě vdechuje omamnou a vzrušující atmosféru Paříže.

V roce 1835 přijel do Karlových Varů, kde se setkal po pěti letech odloučení naposledy se svými rodiči.

Po návratu do Paříže přinášejí léta 1836 a 1837 řadu významných událostí. Vrcholí a současně bolestným rozchodem končí jeho láska k Marii Wodzinské. Chopin cestuje do Londýna, schází se s Robertem Schumannem a na večírku u Franze Liszta se seznamuje s osudovou láskou — spisovatelkou George Sandovou.

Chopinův první klavírní koncert vyslechneme v podání polského pianisty Wojciecha Waleczeka, absolventa Hudební akademie Karola Szymanowského v Katovicích a postgraduálního studia na Vancouver Academy of Music v Kanadě. Je laureátem řady mezinárodních soutěží (např. „Artur Rubinstein in memoriam” v Bydhošti, Franze Liszta ve Vroclavi, Seilera v Palermu). Jako sólista vystoupil v mnoha evropských zemích. Nahrává pro rozhlas i televizi.

Henryk Wieniawski patřil k nejvýznamnějším polským houslovým virtuózům 19. století. Studoval na pařížské konzervatoři, kde získal diplom s nejvyšším oceněním.

Vystupoval se svým bratrem, klavíristou Josefem, ale také dva roky ve Spojených státech s Antonem Rubinsteinem, později Paulinou Luccovou. Přes těžkou srdeční chorobu nepřestával s činností virtuóza.

Jako skladatel psal výlučně houslové skladby: dva koncerty, polonézy, virtuózní etudy, Scherzo, Tarantelu, fantazie a další. Na koncertu uslyšíme jeho II. koncert pro housle a orchestr d moll, na kterém pracoval Wieniawski patnáct let.

V jeho skladbách dominuje prvek virtuozity. Kompozice jsou často vroucí až sentimentální. Mají však zpěvnost, lehkost a specifickou eleganci francouzské školy, pro kterou se s nimi budeme trvale setkávat na koncertních podiích.

Dnešním interpretem houslového koncertu je Vladislav Liněckij. Absolvent Gněsinova institutu v Moskvě, zahájil svou uměleckou činnost na četných pódiích Ruska a Ukrajiny, mj. jako zástupce koncertního mistra Filharmonie v Charkově. Od roku 1992 v ní pokračuje v České republice. V roce 1994 se stal koncertním mistrem KSO. Vladislav Liněckij se uplatňuje jako komorní hráč a sólista významných houslových koncertů.

Karol Szymanowski (1882—1937) je pro nás v Čechách autorem poměrně neznámým. Je však nejvýznamnějším polským skladatelem 1. poloviny 20. století. Narodil se v Tymozowce na Ukrajině. V 19 letech odešel na varšavskou konzervatoř, kde studoval skladbu. Spolu se svými vrstevníky, zejména s Mieczyslawem Karlowiczem, kterého stihla v Tatrách v lavině předčasná smrt, ve skupině Mloda Polska usiloval o průbojnou polskou hudbu. S přáteli houslistou P. Kochaňskim a klavíristou A. Rubinsteinem propagoval po celé Evropě a v Americe skladby mladých polských skladatelů.

Jeho hlavním dílem jsou písně, klavírní skladby, opery, zpívaný balet, ale také 4 symfonie, z nichž na karlovarském koncertu uvedeme druhou. Je-li považována první symfonie za „tovaryšské“ dílo, je druhá symfonie vlastním vkladem dokonalého mistra svého oboru do hudby pozdního romantismu. Karel Szymanowski vytvořil svým dílem pevný základ polské moderní hudby. Jeho partitury velkého symfonického orchestru jsou předchůdci nových kompozičních technik. Jeho tvorba stojí na průsečíku vlivů Chopina, R. Strausse, filosofie Orientu a francouzského impresionismu. Využití podhalanského folklóru připomíná našeho Vítězslava Nováka. Tím je slovansky blízký i české hudbě.

Dirigent Martin Lebel, absolvent Národní konzervatoře v Paříži a laureát prestižních mezinárodních soutěží Mitropulosovy v New Yorku (1998) a Prokofjevovy v Petrohradu (2003), spolupracuje s četnými evropskými orchestry, mj. Pražskou komorní filharmonii, Petrohradskou filharmonii a trvale řídí L´Orchestre de Bretagne. V Karlových Varech, kde je stálým hostem, se představil i jako pozoruhodný skladatel. Martin Lebel vnímá citlivě génia loci lázeňského města, v němž dleli velikáni světové kultury.

Autor: Jan Havelka

17.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mezinárodní taneční soutěž Grand Prix v Chebu bude mít letos výročí 25 let.

Prestižní taneční soutěž slaví čtvrtstoletí

Ilustrační foto

Amatérští autoři z celé země píšou do krajské knihovny

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Karlovy Vary – Svátek naturální kulturistiky a fitness? Ano, přesně tak. Fanoušci tohoto sportu si přišli během sobotního dne zcela jistě na své. Na programu totiž byl ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.

Předjíždějící motorkář skončil v nemocnici, auto je jen nabořené

Karlovy Vary - Řidič osobního automobilu srazil motorkáře, který ho předjížděl. Motorkář byl s těžkým poraněním páteře letecky transportován do nemocnice.

Dvě hromadné nehody způsobili řidiči náklaďáků

Karlovarsko – Dvě hromadné nehody, při nichž to naštěstí odnesly hlavně plechy automobilů a záchranáři pomáhali jen jednomu lehce zraněnému, se staly v pondělí. Obě měli na svědomí řidiči náklaďáků.

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Karlovy Vary - Energie nastoupila proti Vsetínu oslabená o další ofenzivní oporu, když k dlouhodobě zraněným Balánovi a Rachůnkovi přibyl Ondra Beránek. I tak se ale radovala z vítězství 3:0.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení