Hudebníci z Karlovarského symfonického orchestru se v letošním roce rozhodně nudit nebudou. Podle Aloise Ježka, ředitele orchestru, čekají těleso kromě koncertů v Karlových Varech symfonické koncerty i v některých částech Německa.

Co čeká Karlovarský symfonický orchestr v roce 2009?
Bude to období náročné, ale umělecky zajímavé. Orchestr realizuje v kalendářním roce cca 150 veřejných vystoupení, ve kterých budou zastoupeny koncerty abonentní, mimořádné, například s poctou městu při Zahájení lázeňské sezóny, Ludwigu van Beethovenovi, při vzpomínce na jeho pobyt a koncert v roce 1812, koncerty kolonádní, Velikonoční a Vánoční. Ale také festivalové při vyvrcholení koncertní sezony již 51. Dvořákovým karlovarským podzimem.

S jakými uměleckými osobnostmi a zajímavým repertoárem se setkáme v nejbližších měsících?
Kromě hostujících dirigentů Petra Vronského, Leoše Svárovského, Francouze Martina Lebela, Stanislava Vavřínka, Františka Drse nebo našeho šéfdirigenta Jiřího Stárka přijďte si v únoru poslechnout skvělé klavíristy Lovro Pogoreliče, bratra světově proslulého pianisty, Emila Leichnera nebo houslistu Václava Hudečka. V březnu zůstává díky problémům s finanční podporou naším partnerem SLOT Game otazník nad uvedením Orffovy Carminy Burany, ale doufáme, že se najde pro její realizaci řešení.Odúnora rovněž pokračují koncerty národních kultur zemí Evropy XIX. a XX. století, večery ruské, maďarské, rakouské, francouzské a německé hudby.

Jsou v souboru nějaké personální změny? Přijímáte mladé perspektivní muzikanty?
Podařilo se nám přijmout několik mladých hráčů, vesměs skvělých muzikantů. Klarinetistu Felixe Slováčka, kontrabasistu Jana Jirmáska, hobojistu Jiřího Sejkoru a do skupiny prvních houslí, kromě navrátivší se Moniky Novákové, výborného Jana Mikeše. Někteří z nich jsou ještě studenty Akademie múzických umění nebo konzervatoří. Proto je jejich úvazek částečný a nesetkáváme se s nimi každý týden.

Jak to letos vypadá se zahraničními zájezdy?
Rád bych zdůraznil, že posláním orchestru nejsou zahraniční zájezdy ani zájezdová činnost kamkoliv. Tvoří pouze doplněk činnosti. Navíc, v dnešní době, kdy celá Evropa šetří, ztratil tento způsob existence smysl pro většinu, zejména kvalitních symfonických orchestrů. Přesto se po řadě jednání v roce 2009 podařilo smluvně potvrdit čtyři koncerty většinou v různých částech Německa.

Co je tedy posláním orchestru?
V Karlových Varech je činnost KSO dokumentem péče města o bohatý kulturní program v nabídce lázeňským hostům a turistům. Současně je nabídkou krásné hudby občanům města a regionu. Po celý rok hrajeme většinou v pátek symfonické koncerty, které jsou hosty i našimi abonenty velmi dobře navštíveny. Od února tohoto roku se některé koncerty uskuteční v karlovarském Městském divadle. Vzhledem k výjimečnému prostředí divadla očekáváme na těchto koncertech ještě větší návštěvnost.

A co chystá orchestr v létě?
Od června do září hraje téměř každý den na kolonádě a pokračuje v letních koncertech, které se konají většinou v kostele sv. Petra a Pavla za Lázněmi I nebo v Lázních III.