Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stabat mater zazní v sobotu v GH Pupp

Karlovy Vary - Karlovarský symfonický orchestr uvede v tomto týdnu jedno z nejvýznamnějších děl Antonína Dvořáka Stabat mater.

24.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv KD

Stabat mater je rozměrné desetidílné oratorium, které znamenalo počátek Dvořákovy světové slávy. Latinské verše textu Stabat mater líčí biblickou scénu ukřižování Krista pohledem matky, které na kříži umírá její syn. Za autora textu je považován františkánský mnich, Ital Jacopone da Todi (1230-1306). Text inspiroval ke zhudebnění řadu z nejznámějších skladatelů, ať to byli Palestrina, Pergolesi, Haydn, Rossini nebo Verdi.

Antonín Dvořák se zabýval tímto námětem již delší čas. Ale skutečným impulzem ke kompozici se stala úmrtí jeho dětí.

Nejdříve v roce 1877 zemřela nešťastnou náhodou jedenáctiměsíční Růženka a po necelých čtyřech týdnech, v den Dvořákových narozenin, syn Otakar. Třetí, Josefina, zemřela již o dva roky dříve, dva dny po narození. A tak se v tomto osudovém čase, vrátil Dvořák k rozepsanému dílu o utrpení matky, aby je dokončil. Skladba má deset částí a je ve skutečnosti výrazným dokladem autorovi zbožnosti.

Premiéra Stabat mater v prosinci 1880 měla mimořádný ohlas. Následovala provedení v Brně s Leošem Janáčkem za dirigentským pultem, v Budapešti a slavné uvedení 10. března 1883 v Londýně, v zemi se silnou tradicí oratorních děl. Anglický úspěch byl tak velký, že k dalšímu provedení o rok později v Royal Albert Hall byl pozván jako dirigent sám Antonín Dvořák. Dílo se rázem rozletělo do celého světa. Oratorium Stabat mater pro svoje mimořádné hudební, lidské a duchovní hodnoty patří k nejoblíbenějším a častým provozovaným dílům Antonína Dvořáka.

Po uvedení v Londýně v roce 1884 Dvořák napsal 14. března svému příteli V. Urbánkovi: „…V pondělí byla první zkouška se sborem v Albert Hall, ohromné budově, v níž se může pohodlně směstnat až 12 tisíc lidí! Jak jsem se objevil u pultu, byl jsem uvítán hromovým, dlouhotrvajícím potleskem, uplynulo drahně času, než opět trochu klidu nastalo. Byl jsem hluboce dojat tak srdečnou ovací, že jsem ani promluvit nemohl a také by to nebylo nic platné, poněvadž by mi nikdo nerozuměl… Musím v krátkosti naznačit, jak silný je orchestr a sbor… Sopránů je 250, altů 160, tenorů 180 a basů 250. V orchestru 24 prvních houslí, 20 druhých, po 16 viol, violoncell a kontrabasů. Při koncertu hned při vstoupení byl jsem od obecenstva čítajícího 12 tisíc hlav bouřlivým potleskem přijat… Dopadlo to tak, že si ani lépe přát nemohu. Ze všeho jsem nabyl přesvědčení, že nyní nastává pro mne zde v Anglii, nová a bohdá šťastnější doba, která, jak doufám, vůbec českému umění ponese dobré ovoce…“

O týden později napsal svému otci: „…Milý, drahý tatínku! Vaše psaní jsem dostal a těšilo mě to velmi, že jste si na mne také vzpomněl! Kdo by si to pomyslil, že daleko za mořem, v tom ohromném Londýně jednou v životě, také až sem se dostanu a že zde takové triumfy, jako málokterý cizí umělec zažiju…“

Kromě Karlovarského symfonického orchestru se na mimořádném koncertu v sobotu 26. července v Grandhotelu Pupp setkáme se sborem (smíšený jihokorejský ze Soulu a český z Prahy), sólisty a dirigentem Young Chul Choiem, ředitelem oratorní konzervatoře a iniciátorem koncertu, rovněž ze Soulu. V Karlových Varech jsme se setkali s panem Young Chul Choiem v listopadu minulého roku, kdy byl odborným porotcem, ale také sponzorem Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka.

Sobotní koncert bude reprízován v pražském Rudolfinu v úterý 29. července večer. K hudebním zajímavostem tohoto týdne patřilo 114. výročí kontinentální premiéry Dvořákovy „Novosvětské“ Lázeňským orchestrem a dirigentem A. Labickým 20. července 1894 v Poštovním dvoře.

(red)

24.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Snímky z míst hromadných dopravních nehod.
4

Dvě hromadné nehody způsobili řidiči náklaďáků

Hokejisté karlovarské Energie (v zeleném) hostili Vsetín.
27

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Americký spisovatel Robert Fulghum přijede i do Chodova

Chodov – Americký spisovatel Robert Fulghum se opět vrátil do Česka a s projektem Listování se vydal na turné po republice.

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Sokolovsko – Téměř půl roku musel snášet týrání devětašedesátiletý muž v malé obci na Sokolovsku. Do svého bytu si ho nastěhovala o čtyři roky mladší žena, která mu slibovala pohodový a bezstarostný život. Opak byl ale pravdou.

FOTO: Mladí, začínající rybáři závodili v lovu na udici už tradičně Na Kocandě

Karlovarsko - Přípravy a těšení na dětské rybářské závody se pokaždé nesou ve velkém napětí a očekávání. Nebylo tomu jinak ani Na Kocandě, kde proběhly další rybářské závody mladých, začínajících rybářů.

Pod obraz se zpil školák na výletě

Karlovy Vary – Neskutečných 1,85 promile alkoholu měl v krvi patnáctiletý žák deváté třídy základní školy v Mariánských Lázních, který se pod obraz zpil na výletě do Karlových Varů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení