Byla to řada úspěšných vystoupení na bálech a slavnostních koncertech v prvních letech vlády mladičké královny Viktorie (1819—1901) a jejího manžela Alberta z rodu saskocoburgských vévodů.

Princ Albert byl také protektorem I. světové průmyslové výstavy v Londýně v roce 1851, které se Labitzští s karlovarským lázeňským orchestrem zúčastnili a kdy Labitzkého Čtverylka národů při jednom z koncertů musela být dokonce třikrát opakována. Jak by ne, když v ní jsou mistrovsky zpracovány hymny mnohých evropských národů.

V připomínce Labitzkého spanilých jízd do viktoriánské Anglie v letech 1844, 1851, 1852 věnuje Orchestr Grandhotelu Pupp letošní rok Labitzkého anglické hudbě, a proto také mnohé skladby zazní v novodobých premiérách na koncertech 6. a 7. června v Poštovním dvoře a v Grandhotelu Pupp, které sice nemají velkou publicitu, ale konat se budou přes všechny nepříznivé okolnosti. Závěrečná zkouška orchestru 18. 5. upřesnila programy koncertů, konečně se objevil zajímavý plakát, a tak se přátelé a obdivovatelé českého a karlovarského krále valčíků mohou těšit na hudební lahůdky, jako např. valčíky Albertův, Hold britským národům, Jubilejní zvuky z Albionu (s anglickou hymnou), Londýnské plesové tance či polky Norfolk, Výstavní, nejslavnější Labitzkého kvapík Stále zelený (věnovaný Labitzkého londýnskému nakladateli R. Cocksovi) nebo i skladby věnované Poštovnímu dvoru.

LABITZKÝ 2009 tedy bude, je rozhodnuto! Kromě krásné hudby a zanícených hudebníků je zde totiž nespočet překážek ze strany oslovených sponzorů a dalších partnerů. Dokonce se zdá, že všichni miliónoví hoteliéři a obchodníci v Karlových Varech jsou nesmírně chudí a chudí.

Labitzkého anglická hudba se pak jen těžko může objevit na karlovarských pódiích.

Bohumír Hájek