Ve středu startuje 4. ročník Karlovarského týdne. Ten nabídne letos ještě více zajímavostí pro odbornou i laickou veřejnost. Na své si přijdou zájemci o lázeňství, cestovní ruch a také dokumentární filmy. Do Karlových Varů také dorazí dobrodruh Ian Wright. Akce končí v neděli 11. října.

Organizátoři se snaží, aby letošní ročník byl ještě blíže široké veřejnosti. K dispozici bude tedy například speciální kinematovlak, který poskytly České dráhy. Ten nebude pouze na dolním nádraží, ale vypraví se také na další místa v kraji, například do Františkových Lázní. Součástí přiblížení akce veřejnosti je také přestěhování většiny akcí do hotelu Thermal. Některé součásti programu však budou i nadále v Grandhotelu Pupp – například slavnostní zahájení Karlovarského týdne.

Tourfilm

Mezinárodního filmového festivalu turistických filmů se letos zúčastní 136 států. „Celkem bylo přihlášeno 614 filmů a 352 multimédií,“ konstatoval Josef Schütz, ředitel Tourfilmu. Hlavní letošní festivalovou hvězdou bude Ian Wright, jeden z nejlepších světových cestopisných moderátorů. „Jsme velmi rádi, že se podařilo tuto populární osobnost pro náš festival získat. Je to skutečný dobrodruh a člověk, kterého obdivují miliony diváků. Jsem velmi zvědavý, jak se bude cítit v Grandhotelu Pupp, kde bude mít veškeré pohodlí,“ dodal ředitel Schütz.

Kromě Wrighta budou k vidění na besedách i další zajímaví dobrodruzi a cestovatelé. „Projekce jsou určené i pro veřejnost, proto jsme časy posunuli i do odpoledních hodin,“ dodal ředitel. Kromě sálu hotelu Thermal si budou moci lidé filmy vychutnat také na dolním nádraží ve speciálním kinematovlaku. „Ten je vlastně dalším promítacím místem,“ dodal Schütz.

Lázeňský festival

Letošní ročník Lázeňského festivalu bude zaměřený na Evropu.

„Jsme rádi, že se nám podařilo i letos festival udržet. Dnes na něm bude zastoupeno zhruba dvacet zemí z celé Evropy. Nabídneme i společenský večer, který bude moderovat Ondřej Hejma. Zajímavé to bude také v obchodním domě Varyáda, kde budou probíhat soutěže a ochutnávky produktů. Živo bude také v Lokti, kde se koná vinobraní a také je tam gastronomické městečko,“ seznámil Jaroslav Dolina, ředitel Lázeňského festivalu.

Do lázní se sjedou také odborníci na semináře v rámci Lázeňské konference Sdružení lázeňských míst a Konference o lázeňství a cestovním ruchu, ta bude určena tématu lázeňský trojúhelník.

Karlovarský týden podporuje také agentura CzechTourism. „Snažíme se podporovat veškeré aktivity, které pomáhají propagovat lázeňství a cestovní ruch. Podle statistik totiž ubylo zhruba dvanáct procent zahraničních hostů a naopak domácích klientů trochu přibylo. Budeme se tedy snažit podobné akce a aktivity podporovat i v budoucnu, aby se podařilo tradici cestovního ruchu a lázeňství udržet i v této těžké době,“ vysvětlil Pavel Kosař, pověřený řízením agentury CzechTourism.

Konání Karlovarského týdne vítá také primátor Werner Hauptmann. „Je potřeba propojit odbornou a širokou veřejnost, což se myslím daří. I my se snažíme rozšířit propagaci a služby infocentrem,“ sdělil Hauptmann.