Pořádající agentura Vlny oslovila rockové pamětníky dávného koncertu Omegy v Karlových Varech, který se uskutečnil v roce 1972 na koupališti Rolava.

Díky pamětníkům se už například podařilo zjistit, že tehdy před Omegou hrála i karlovarská skupina Federativ. Lidé také popisují své zážitky ze zmíněného koncertu.

Zdravím Vás, pátráte po pamětnících koncertu Omega na Rolavě. A musí mít nějaký artefakt. Napíši vzpomínku, o lupeny mi nejde. Byl jsem na nich před pár lety v Lucerně.

Takže vzpomínám: Bylo to v roce 1972, učil jsem se v Karlových Varech u Pozemních Staveb na automechanika. Bylo mi krásných sedmnáct. Ovlivněn ARD, ZDF, Bayern 3, pořady BEAT CLUB, MUSIC LADEN, DISCO. Takže dlouhé vlasy, lačný všeho, co zavánělo bigbeatem. Na koncert Omega jsem chtěl moc, pouštěli jsme si pořád dokola tzv. stříbrnou desku Élö Omega. Je to live, má to sílu i dnes. Nechal jsem si to před lety odborně přepálit na CD, vozím v autě mezi deseti nejoblíbenějšími, často pouštím. S bratrancem, stejně starým, a dalšími karlovarskými máničkami jsme lupeny neměli, ale rozhodli se, že až začnou hrát, svlékneme se a přeplaveme na ostrov. Jak se ukázalo na místě, tento nápad dostalo více mániček. Ostrov i okolí bylo hlídáno příslušníky VB a v hojném počtu tehdejšími pomocníky VB. Připadalo mi to jako vylodění spojenců u francouzských břehů. Ale pomocníků VB nebylo tolik, aby stačili odrazit připlouvání lidí, co měli své hadry s botama nad hlavou a jednou rukou připlouvali k ostrůvku na Rolavě. Jen málo jedinců pochytali a vyvedli zpět, jen málo jich přinutili plavat zpět a vzdát to. Proto nemám lupen. Ale koncert jsme si užili.

Kraj od Chebu, přes Sokolov, Karlovy Vary až po Bochov miluji, a velmi rád se tam vracím. Žil jsem tam až do vojny, po vojně jsem jezdil v Královském Poříčí v učilišti s autobusem, ale měl jsem problémy s dlouhými vlasy a tamním ředitelem. Vyřešil jsem to odchodem do Prahy, kde dlouhé vlasy řidičů městských autobusů nevadily. Dnes je mi 53 let, dlouhé vlasy stále, život s rockovou hudbou celou dobu, na věky! (Od 21 let jsem pracoval u Blue Effectu a Radima Hladíka. Do Chebu, Sokolova, Nové Role, Staré Role jsem se s nimi podíval a zdarma místní máničky kamarády dostal na koncerty. To se dělo asi do mých 25 let. I nyní blbnu v jedné rockové partičce, radši nejmenuji… :)

Ať máte na Omegy krásné počasí, zdravím J. M.

Fotky z Rolavy nemám, ani bratranec, ten žije nadále ve Varech. Vždyť jsme ani foťák neměli, a stejně by se vymáchal ve vodě.
Fanoušek Omegy nejsem, o lístky nestojím, protože pěkných pár let už nejsem ve Varech. Ale na tom koncertě na Rolavě jsem byl. Moc jsme se tehdy na tu akci těšili, v té době byla tahle maďarská sestavička hodně populární. Předkapelu jim dělal tehdy Olympic, pokud si vzpomínám žádná jiná předkapela už nehrála. Hoši z Maďarska odehráli pár svých tehdejších pecek, ale nakonec to vše skončilo nechutnou a docela brutální policejní akcí a bylo po koncertu. Druhý den jsme se v Budvaru (tehdejší kultovní karlovarská pivnice na místě dnešního Hotelu Kolonáda – pozn. red.) mezi sebou navzájem hádali, kdo má víc jelit od esenbáckých obušků. Kdo měl štestí, mohl si tam koupit i jejich desku. Měl jsem ho i já, i když jen chvíli. O desku jsem přišel při tom policejním zásahu. Tak si ten koncert v Lokti užijte, teď už snad nepřijede žádná zásahová jednotka dělat normalizační pořádek a tlouct lidem do hlav stále ještě nevyléčitelnou rudou nemoc.

Jura
Ahoj,
zdravím z Plzně. Jsem původem Varák a koncert Omegy na Rolavě si samozřejmě pamatuju, protože to bylo v tý době výjimečný vystoupení, navíc venku a tam je vždycky dobrej zvuk. Myslím, že to bylo v roce 1972. Měli po republice šňůru více koncertů a já jsem byl na nich nejdříve v Plzni (tenkrát jsem tady studoval), hráli na zimním stadionu taky s Olympikem. Bylo to v létě, vzhledem k tomu, že jsem nemusel nijak organizovat svůj čas, tak byl určitě školní rok, možná červen, ale spíš září (to bych řekl tak na 90%). S Olympikem tenkrát hrál ještě Berka a hlavně Pacák. Hráli hlavně věci z desky Jedeme, jedeme. Omega vlastně hrála svoje fláky z živýho stříbrnýho alba, který jsem si, myslím, koupil právě na koncertu ve Varech. Na Rolavě hráli na ostrůvku, kde byl altánek a v tý době se tam pravidelně konaly večerní čaje, hodně často se skvělou chomutovskou kapelou Víčka, které hrála výborně Uriah Heep. Dostat se na Rolavě na ostrůvek byl poměrně problém, protože nebyl moc veliký. Dokonce se po koncertě říkalo, že se tam utopila nějaká holka, ale asi to byla jenom fáma. Koncert byl perfektní, tenkrát to pro beaťáky byla hodně těžká doba, protože kapel, který "vařily", bylo málo, zejména mimo Prahu. Ve Varech to byla jen jedna skupina, která se jmenovala Zase, prakticky jinde neznámá a ta hrála fakt tvrďárny od tehdy rockový špičky jako Alice Cooper, Deep Purple, Black Sabbath apod. V Plzni byli tahouni "Regeni" - The Regeneration, Regenerace, Perpetuum mobile (Křemenák, Lang, Běhavý), který měli i řadu vlastních skladeb - asi nedochovaných (Pohled z vikýře, Vykotlanej zub aj.). Protože byli trnem v oku komunistům, tak se vždycky po nějakým průšvihu museli přejmenovat, až se nakonec rozešli do Koule, Modrýho efektu, pak Turbo atd. Tahle sestava byla fakt hodně dobrá, kam se na ně hrabal Katapult, kterej v tý době hrál pod názvem Mahagon. Byla to éra pražskýho Flamenga, než je režim rozprášil, jejichž koncerty byly fakt zážitek. A koho by dneska napadlo, že jeden z nejtvrdších rocků produkoval F. R. Čech, vrcholilo to albem Hrrr na ně… A ještě k tý době: tenkrát se desky rockových kapel nedaly sehnat, představ si, že jsem jel třeba z Varů do Prahy bivakovat před Maďarskou kulturu, abych byl při pondělním otevření mezi 50 šťastlivci, na který se dostalo nový album Omegy, Locomotiv GT, Illés, nebo Scorpia. Některý elpíčka mám pořád doma, čas od času si je pustím, jako třeba teď Omegu a je to bezva. Nepíšu kvůli lístku zadara, i když by potěšil, ale chápu, že prokázat se jen LP není asi to pravý. Spíš bych uvítal, kdybys mi odepsal ohledně sestavy Omegy, protože ta původní, co ve Varech koncertovala, byla fakt hodně dobrá: Benkö, Mihály, Molnár, Debreceni, Kóbor. V Lokti budu stejně.

Čau Milda
Dobrý den,
pokud ještě nikdo nevěděl datum, tak koncert Omegy na koupáku ve Varech se konal 23. 6. 1972, naprosto přesně. Hrál i Federativ a Olympic s Kornem.

Zdraví Josef Plašil
bigbíťák (Bernard Blues Band a Karlex) a pamětník
Federativ, Vladimír Truhlář. Jsem pamětníkem tohoto koncertu, ale žádný hmotný důkaz nemám. Snad jen moje kamarády a spoluhráče z kapely Federativ.