VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Letohrádku zahájí sezonu holdem Zdeňce Čepelákové

Ostrov – Výstavou prací předčasně zesnulé karlovarské módní návrhářky Danuše Nožičkové bude dnes zahájena letošní výstavní sezona pobočky Galerie umění Karlovy Vary v Letohrádku Ostrov.

23.4.2009
SDÍLEJ:

Zdeňka ČepelákováFoto: DENÍK/Jiří Linhart

V Letohrádku Ostrov vystavuje Nožičková

Výstava děl Danuše Nožičkové (1949—2007) v ostrovském Letohrádku přináší výběr z tvorby (obrazy, kresby, grafika). Termín zahájení výstavy je dnes a potrvá až do 5. července 2009. Kurátorkou výstavy je Božena Vachudová.

Danuše Nožičková prožila v Karlových Varech třicet jeden rok. Přestěhovala se do lázeňského města v roce 1976 po ukončení studia na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v letech 1968—1974, kde navštěvovala ateliér oděvního výtvarnictví. Studium zakončila diplomovou prací na téma těhotenské módy.

Převážná část její tvorby v letech 1975—1990 byla spojena právě s módou, módními kreacemi a návrhy, které uplatňovala zprvu jako návrhářka podniku Pragomóda. Její doménou se staly kresby pro časopis Žena a móda, který jako jediný v tehdejším Československu poskytoval informace o dění ve centrech módní tvorby v Evropě a propagoval estetický oděvní vkus.

Danuše Nožičková vytvořila bezpočet kresebných návrhů, jimiž inspirovala a podněcovala zájem o módu především u ženského publika. Její kresebný styl byl suverénní, dynamický. Zaznamenávala jím ženské figury nikoliv staticky, ale v elegantních pózách, kterým však byl vlastní přirozený půvab, a v oděvech, které byly krásné v celku i detailech. Její renomé v pražských návrhářských kruzích rostlo a záhy začala spolupracovat s Centrotexem, exportní organizací, a redakcemi magazínu Co vás zajímá a zahraniční revuí For You, která v pěti světových jazycích propagovala tehdejší československý stát a zejména jeho kulturní dědictví a soudobé užité umění.

Ani v Karlových Varech nezapomněla na uplatňování módy v každodenním životě. Elegantní a svižné módní kresby D. Nožičkové nalézali čtenáři každý měsíc v Lázeňském časopisu, určeném nejenom pro domácí obyvatele města, ale především pro lázeňské tuzemské a zahraniční hosty. Vyvrcholením jejího návrhářského umění se stala kostýmní výprava několika inscenací pro Divadlo V. Nezvala v Karlových Varech.

Připravená výstava je první soubornou přehlídkou díla Danuše Nožičkové. Dokumentuje linii prací autorky v oboru oděvního designu a také tu část její tvorby malířské, kterou zcela navázala na rodinnou tradici. Její otec Karel Stehlík byl věhlasný malíř jihočeské krajiny; malířem byl i její strýc, grafikem a malířem bratr Ctirad Stehlík. Také obě sestry se zabývají výtvarnou činností.

Jakkoliv si Danuše Nožičková vytvořila v kresbách svůj moderní, lehký a elegantní styl, v malbách zůstávala věrná tradičnímu realistickému zpodobnění krajiny a přírody. Nicméně i v práci se štětcem dominovalo sugestivní podání z “první ruky”, bez přípravných studií, vervní a energické. Nejraději malovala přímo v krajině, na břehu řek, před panoramatem hor či venkovských stavení. Obdobně vznikaly také její záznamy z cest po exotických krajinách. V ateliéru malovala také květinová zátiší. Umění předčasně zesnulé Danuše Nožičkové si našlo své četné obdivovatele doma i v Německu.

(vach)

V Letohrádku zahájí sezonu holdem Zdeňce Čepelákové

Současně s výstavou prací Danuše Nožičkové bude veřejnosti představen a oficiálně předán i dar výtvarníků Karlovarska k významnému životnímu jubileu paní Zdeňky Čepelákové. Jde o kolekci děl autorů našeho regionu, zejména kreseb a grafiky, vytvořených k poctě ženy, bez které si výtvarný život na Karlovarsku v posledních více než 40 letech nelze představit.

Paní Zdeňka Čepeláková své kulaté narozeniny oslavila sice už v zimě, výstava a oficiální předání daru se ale uskuteční až nyní. Důvod je prostý: „Letohrádek je v zimě zavřený, protože se nedá vytápět, a my jsme chtěli tuhle akci udělat právě tady, protože Letohrádek je svým způsobem dítětem paní Čepelákové. Pokud jsme teda nechtěli oslavenkyni ani gratulanty nechat zmrznout, museli jsme to celé odložit na jaro,“ vysvětluje termínový posun ředitel karlovarské Galerie umění Jan Samec.

Iniciátorem myšlenky celé akce byl ing. Milan Humplík, na realizaci se podílela celá řada výtvarníků Karlovarska.

Soubor obsahuje grafické listy, kresby a fotografie devatenácti autorů: Václava Balšána, Lenky Březinové, Varvary Divišové, Václava Hakla, Ladislava Haňky, Bořivoje Hořínka, Jiřího Juna, Pavla Knapka, Stanislava Koženého, Jiřího Kožíška, Oldřicha Lípy, Václava Lokvence, Eduarda Milky, Dalibora Nesnídala, Jana Samce, Františka Stekera, Miroslava Strnada, Petra Strnada a Ladislava Švarce. To vše bude paní Čepelákové předáno v dárkové krabici, kterou pro tento účel vytvořil umělecký knihař Jan Sobota.

Výstava celého souboru bude v Letohrádku zahájena ve čtvrtek 23. dubna v 17.00 hodin. Její součástí bude i prezentace části souboru vytvořeného při podobné příležitosti před dvaceti lety.

Autor: Jiří Linhart

23.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Obchodní akademie oslavila 80. narozeniny

Takto dopadla sanitka po řádění mladíka.

Další napadení záchranářů

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Karlovy Vary – Bez složitého dojíždění za studiem mimo region si mohou nově zvyšovat kvalifikaci zdravotní sestry.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se zavřely

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku rozhodovali o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

V Karlovarském kraji se očekává účast kolem 50 procent

Karlovarsko - Volební účast kolem 50 procent se očekává v Karlovarském kraji.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení