VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dějiny a současnost, ale i živá příroda ve sborníku z Nejdlova semináře

Karlovy Vary - Počasí letos v létě láká člověka daleko častěji místo k vodě k tomu, aby zalezl za kamna a něco si přečetl, a sborník přednášek ze 17. ročníku Historického semináře Karla Nejdla tak přichází jako na zavolanou.

24.7.2008
SDÍLEJ:

XVII. Historický seminář Karla NejdlaFoto: DENÍK

Útlá brožurka, kterou ve spolupráci s karlovarským muzeem vydal Klub přátel Karlových Varů, obsahuje na něco víc než stovce stránek dvě desítky příspěvků, mezi kterými si ten svůj najde snad opravdu každý.

Hned tři příspěvky jsou spojeny se jménem dlouholetého organizátora a moderátora nejdlovských seminářů Vladislava Jáchymovského. Ten sice dva měsíce před seminářem tragicky zahynul, ale svou přednášku, věnovanou tentokrát historii karlovarského Rotary Clubu, měl už napsanou, stejně jako své tradiční úvodní slovo, a oba tyto příspěvky najde čtenář hned v úvodu sborníku. Třetí příspěvek věnovaný Vladislavu Jáchymovskému je připomínkou jeho urbanistické práce pro Karlovy Vary od Stanislava Wiesera.

Stejně jako předchozích šestnáct se i sedmnáctý nejdlovský seminář vyznačoval širokým spektrem témat, které se odrazilo i ve sborníku. Úvodní příspěvky patří tradičně archeologii, jíž své příspěvky věnovali Jiří Klsák a Petr Zahradníček. Dalšími tradičními tématy přednášek jsou kapitoly z hudební minulosti Karlových Varů, příspěvky věnované historii karlovarského zdravotnictví Pavla Šolce a Otakara Boříka a ovšemže i slavným návštěvníkům lázní, kteří zaujali Stanislava Burachoviče (Heinrich Mattoni) a Evu Hanykovou (Paulina Metternichová).

Osobnostem, které dosud žijí ve vzpomínkách současníků, pak byly věnovány příspěvky Petra Lewiho (MUDr. Rašovský) a Anny Fidlerové (12 ředitelů karlovarského divadla) a až do nejsoučasnější současnosti byl dotažený příspěvek Boženy Vachudové věnovaný sochám a objektům ve veřejném prostoru Karlových Varů.

Pokud si autor těchto řádek vůbec smí dovolit nějaké hodnocení, nemůže se nezmínit o velmi příjemném překvapení na posledních deseti stránkách brožurky. Sborník totiž uzavírají profesionálně zpracované přednášky Petra Adamce „Vodní měkkýši horního toku Ohře“ a Karla Janouška „K historii výskytu užovky stromové na Karlovarsku“, které obracejí pozornost čtenáře k živé (alespoň dosud) přírodě Karlovarska.

Naposledy se totiž o ní na Nejdlově semináři hovořilo v roce 2004 v přednášce Miloslavy Šolcové o Körnerově dubu v Dalovickém parku.

Autor: Jiří Linhart

24.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Ten, kdo tě miloval. Filmaři řeší s Vandou Kalinovou temná tajemství

Česko zpívá koledy.

Podívejte se: zde všude dnes večer společně zazpíváme koledy

Švagři ovládli českou slamovou scénu

Sokolov – V pražské MeetFactory se uskutečnilo finále Mistrovství ČR ve slam poetry (specifický styl básnického přednesu, jehož podoba není přesně ukotvena jasnými pravidly, v principu ale platí, že přednes musí být natolik sugestivní, jímavý či zábavný, aby dosáhl největšího ohlasu v publiku).

Kino v Chodově promítá ve vylepšené 3D technologii

Chodov – Návštěvníci chodovského kina v Kulturním a společenském středisku (KASS) si od uplynulého pátku mohou užít kvalitnějšího filmového zážitku.

Napadli ho policisté. Mluvil s médii, tak nesmí do spisu

Karlovy Vary, Plzeň – Žádným trestem, ale stížností na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) v Plzni zatím pokračuje tříměsíční vyšetřování dvou policistů, kteří v Plzni koncem září brutálně napadli řidiče z Karlových Varů a bez toho, aniž by se legitimovali policejními odznaky jej častovali vulgárními nadávkami a mířili na něj pistolí.

Pánská hudební jízda v nejdeckém Klubíčku

Nejdek - Byla velká škoda, že se do nejdeckého kulturního domu v páteční večer nehrnuly davy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT